Hlavní navigace

Nejslavnější čínský kapitalista je komunista. Šéf Alibaby je členem strany

27. 11. 2018

Sdílet

alibaba jack ma

„Nejslavnější čínský kapitalista je komunista,“ otevírá svůj článek deník Wall Street Journal. V něm píše, že je definitivně potvrzeno, že zakladatel internetového kolosu Alibaba Group Jack Ma je členem čínské komunistické strany.

O této možnosti už se dříve spekulovalo, informace ale doposud nikdy nebyla potvrzena. Situaci nyní „prozradily“ státní noviny People’s Daily. Ty také informovaly, že byl Ma oceněn za přínos v modernizaci čínské ekonomiky.

Jack Ma se k členství ve straně nikdy příliš nevyjadřoval. Slavná je jeho hláška ze Světového ekonomického fóra z roku 2015, kdy směrem ke komunistické straně uvedl: „Milujte je, ale neberte si je.“

Wall Street Journal také uvádí, že odhalení Ma jako člena strany může znamenat pokus o dobré PR, které komunisté potřebují během posledního zpřísňování dohledu nad soukromým sektorem. Prezident Si Ťin-pching opět stranu staví na přední místo a mimo jiné vrací znatelnou propagandu.

Až dvě třetiny čínských podnikatelů působících v soukromém sektoru mohou být členy komunistické strany. Za přínos k modernizaci čínské ekonomiky byli oceněni také šéf Tencentu Pony Ma a ředitel Baidu Robin Li. Ti jako členové strany identifikováni nebyli.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).