Hlavní navigace

Nejslavnější čínský kapitalista je komunista. Šéf Alibaby je členem strany

Sdílet

Jan Sedlák 27. 11. 2018

„Nejslavnější čínský kapitalista je komunista,“ otevírá svůj článek deník Wall Street Journal. V něm píše, že je definitivně potvrzeno, že zakladatel internetového kolosu Alibaba Group Jack Ma je členem čínské komunistické strany.

O této možnosti už se dříve spekulovalo, informace ale doposud nikdy nebyla potvrzena. Situaci nyní „prozradily“ státní noviny People’s Daily. Ty také informovaly, že byl Ma oceněn za přínos v modernizaci čínské ekonomiky.

Jack Ma se k členství ve straně nikdy příliš nevyjadřoval. Slavná je jeho hláška ze Světového ekonomického fóra z roku 2015, kdy směrem ke komunistické straně uvedl: „Milujte je, ale neberte si je.“

Wall Street Journal také uvádí, že odhalení Ma jako člena strany může znamenat pokus o dobré PR, které komunisté potřebují během posledního zpřísňování dohledu nad soukromým sektorem. Prezident Si Ťin-pching opět stranu staví na přední místo a mimo jiné vrací znatelnou propagandu.

Až dvě třetiny čínských podnikatelů působících v soukromém sektoru mohou být členy komunistické strany. Za přínos k modernizaci čínské ekonomiky byli oceněni také šéf Tencentu Pony Ma a ředitel Baidu Robin Li. Ti jako členové strany identifikováni nebyli.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.