Hlavní navigace

Nejvýkonnější superpočítač Summit zvládá 200 petaflops, postavili ho v USA

11. 6. 2018

Sdílet

Svět má na nějaký čas nového vítěze závodu o nejvýkonnější superpočítač. Současný šampion se jmenuje Summit a vyrostl v Oak Ridge National Laboratory, což je výzkumné středisko spadající pod americké ministerstvo energetiky.

Podle zveřejněných údajů má být nový stroj schopen dosáhnout výkonu až 200 petaflops a v některých velmi specializovaných úlohách se má dostat až na 3,3 exaops (při jedné úloze zaměřené na komparativní genomické výpočty už dosáhl 1,88 exaops). Sloužit bude mimo jiné k výzkumu v oblasti energetiky, vývoje pokročilých materiálů a umělé inteligence.

Celý systém se skládá ze 4608 serverů a každý z nich je vybaven dvěma 22jádrovými procesory IBM Power9 a šesti GPU NVIDIA Tesla V100. Superpočítač má také k dispozici přes 10 petabytů operační paměti.

Summit zabírá plochu 5600 čtverečních stop (cca 520 čtverečních metrů) a o jeho chlazení se stará vodní systém, kterým proteče přes 15 tisíc litrů vody za minutu.

Podívejte se, jak superpočítač Summit vypadá:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).