Hlavní navigace

Neomezené úložiště fotek od Amazonu náhle končí

26. 9. 2016

Sdílet

Když před rokem Amazon spouštěl Amazon Unlimited Photos storage, byla to velmi lákavá nabídka. Za 12 USD ročně jste mohli ukládat do cloudového úložiště fotografie skoro bez jakýchkoliv omezení typu a hlavně objemu. Neomezené úložiště sice bylo omezeno opravdu pouze na fotografie, ale oproti ostatním možným řešením mělo velmi nízko cenu. Až příliš nízkou, dalo by se říci.

Pro zákazníky má ale Amazon nepříjemné překvapení v podobě prakticky okamžitého zrušení služby. Ta skončila k 19. září a zákazníci s několikadenním zpožděním dostávají e-mail informující o konci služby. Amazon v e-mailu informuje o tom, že dostali zdarma tříměsíční (v některých případech i roční, podle toho kdy si zaplatili původní plán) Unlimited Storage Plan (kde není žádné omezení na typy souborů) a na konci tříměsíční lhůty jim bude strženo 59,99 USD za jednoroční předplatné tohoto nového plánu. Tedy pokud své fotografie včas nestáhnou a tří měsíce  „na zkoušku“ nezruší.

Pokud jste uživateli původního neomezeného foto úložiště a rozhodnete se nezaplatit 60 dolarů, tak vám po uplynutí tří měsíční doby fotografie zůstanou dostupné ještě 90 dní. Po uplynutí této doby budou definitivně smazány.

Neomezeně zůstává už jen za 60 USD ročně

Aktuálně Amazon Drive nabízí dvě varianty úložiště, Prime Photos coby součást Amazon Prime a Unlimited Storage za výše zmíněných 59,99 USD ročně.  V době uvedení Unlimited Photos Storage rušil Amazon původních 5 GB úložiště zdarma a už tehdy padaly úvahy nad tím, jak dlouho „neomezené“ úložiště fotek za tak nízkou cenu bude provozovat (viz Amazon ruší 5 GB cloudu zdarma. Blíží se konec bezplatných úložišť?).

S odstupem času to vypadá jako kdyby se Amazon v roce 2015 rozhodl nalákat uživatele na neomezené úložiště fotek a aktuální rušení je pak jenom pokračováním původního plánu. Včetně obvyklého triku s poskytnutím „na zkoušku“, které se na konci promění v zaplacení ročního poplatku. Movitější uživatelé nad 60 USD možná mávnou rukou, nepozorní uživatelé pak až později zjistí, že jim byla částka stržena.

Pokud se budete rozhodovat pro Amazon Drive, tak byste měli vědět, že stále platí, že je pouze pro nekomerční využití. Přímo v podmínkách je dokonce vyloučeno použití pro fotografy, vedle vcelku logického přeprodávání úložiště dál a dalších podobných věcí. Platí i řada dalších omezení, které se týkají obsahu, včetně rizika, že vám Amazon může smazat cokoliv, o čem si bude myslet, že porušuje podmínky či právo.

60 USD ročně za neomezené úložiště je mimochodem stále dobrá cena, Dropbox nabízí za 99 eur ročně 1 TB, Google Apps for Work za 96 eur ročně také 1 TB.

PS: Pokud jste původní plán za 12 USD měli zaplacený na ještě dostatečně dlouhou dobu a přesto dostali okamžitou „výpověď“ s pouhými třemi měsíci na zkoušku, tak se Amazonu ozvěte. Dá vám oněch výše zmíněných 12 měsíců na zkoušku. Můžete si říkat, že „chybou“ odeslali špatný e-mail, ale spíše to vypadá, že i toto je dobře promyšlené.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).