Hlavní navigace

Netflix přijde o Star Wars či filmy od Pixaru. Disney radši spustí vlastní službu

9. 8. 2017

Sdílet

Společnost Disney oznámila, že od roku 2019 přestane dodávat své filmy rostoucímu Netflixu. Místo toho hodlá spustit vlastní online streamovací službu za předplatné. Ze strany tradičního Hollywoodu je to zřejmě prozatím největší tah proti mladé internetové konkurenci. Od Netflixu se v minulosti odstřihly také Lions Gate, MGM, Sony a Paramount.

Netflix se chybějící obsah snaží suplovat masivními investicemi do vlastní produkce – té chce mít v budoucnu kolem 50 procent. Se seriály má v mnoha ohledech úspěch, některé z nich ale po první sezóně ruší. S vlastními filmy prozatím díru do světa neudělal. Zřejmě kvůli produkci obsahu Netflix tento týden poprvé nakupoval a získal komixové vydavatelství Millarworld.

Odchod Disneyho je nepříjemná věc. Tento konglomerát pod sebou nemá jenom tradiční historické značky typu Lví král a podobně, ale sedí na současných zlatých vejcích. Pod Disneyho spadá Pixar, Marvel Entertainment a také Lucasfilm s jeho Star Wars. Disney bude s Netflixem nadále spolupracovat v rámci Marvel TV (seriály podle komixů) a zbytek nabídne jen do konce roku 2019.

Netflix nejdříve majitelům práv typu Disney nevadil a tvořil nové odbytiště. Nakonec se stal ale silným, což vedlo i k postupnému rušení předplatného kabelových televizí a úbytku návštěv v kinech. Netflixu nadále rostou předplatitelé, už jich je přes sto milionů.

Nová online streamovací služba od Disney nabídne také přenosy a obsah ve Spojených státech populární sportovní sítě ESPN. Ambice evidentně nebudou malé.

Pro uživatele nicméně toto štěpení není ničím vítaným. Dnes v podstatě není možné na jednom místě a za jedno předplatné sledovat veškerý on-demand obsah, který lidé chtějí. Například Apple se to snaží řešit v rámci samostatné aplikace, která v jednom rozhraní sjednotí přístup k několika předplaceným službám.

Otázkou je, zda zábavní průmysl těmito kroky neuškodí sám sobě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).