Hlavní navigace

Netflix uvádí interaktivní film Bandersnatch od tvůrců seriálu Black Mirror

Sdílet

David Slížek 28. 12. 2018

Netflix se vydal na cestu interaktivního vyprávění, ve kterém divák svými volbami ovlivňuje děj. Film Bandersnatch, který online videotéka předplatitelům nabízí od pátku 28. prosince, vypráví příběh videoherního vývojáře z 80. let minulého století a sám se vlastně v některých momentech jako videohra chová.

Funguje na podobném principu jako legendární český Kinoautomat z Expa 1967: divák může na určitých místech zvolit, jakou cestou se děj bude dál ubírat. Na obrazovce se zobrazí dvě volby a divák má asi deset vteřin na to, aby jednu z nich vybral. Film si pak „pamatuje“, jakou volbu divák provedl, a zohlední ji i v budoucím ději.

Jak interaktivní film vznikal, popisuje článek v časopise Wired (pozor, obsahuje spoilery). Za příběhem stojí dvojice Charlie Brooker a Annabel Jones, tvůrci sci-fi seriálu Black Mirror. První verzi scénáře psali v nástroji Twine, který se používá například pro navrhování videoher. Klasické psaní totiž nedokázalo zachytit všechny interaktivní možnosti příběhu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 12. 2018 22:33

  Jak (neregistrovaný) ---.starnet.cz

  Ve skutečnosti to vůbec není jako Kinoautomat, kde se linie spojovali a neměli moc vliv na děj. Tady to je spíš jako počítačová hra, zvolíte špatně a ... je konec.

 • 28. 12. 2018 11:09

  retro silenstvi (neregistrovaný) 2a02:8309:5141:----:----:----:----:----

  Ta prosincová nabídka jinak za moc nestála. Takže jsem neodolal a předplatil jsem si na rok Viki za 30 dolarů. Momentálně sleduji seriál I'm Not a Robot. Komediální k-drama korejské televize MBC vypráví o tom, jak tým vědců vytvoří pokročilého humanoidního robota. Při jeho vzhledu se šéf tohoto týmu inspiruje svojí bývalou přítelkyní. Nešťastnou náhodou ale dojde k závadě, takže je nutné angažovat právě tuto dívku, aby zahrála jeho roli.