NKÚ: vnitro na e-Sbírku a e-Legislativu vydalo půl miliardy korun neoprávněně

28. 4. 2025

Sdílet

Nejvyssi kontrolni urad - NKU - sidlo Autor: Nejvyšší kontrolní úřad

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) vydalo ministerstvo vnitra na projekty elektronické legislativy 584 milionů korun neoprávněně. Vyplývá to z kontrolního závěru NKÚ. Projekty e-Sbírka a e-Legislativa měly být hotové už v roce 2020. Plně funkční však budou až v příštím roce a plánované výdaje ministerstvo vnitra téměř zdvojnásobilo.

„Při řízení projektu informačního systému pro tvorbu a vydávání právních předpisů v ČR elektronickou cestou ministerstvo vnitra selhalo. Jeho realizaci prodloužilo o šest let a rozpočet projektu téměř zdvojnásobilo na 903 mil. Kč,“ uvádí výsledky dokontroly člen NKÚ Stanislav Koucký, který ji vedl.

Do loňského prosince vnitro celkem 22krát zažádalo o změnu projektu. Mimojiné opakovaně požadovalo prodloužení termínu dokončení a o navýšení rozpočtu. Ministerstvo pro místní rozvoj, coby řídící orgán prostředků z evropských fondů, pokaždé tyto žádosti schválilo.

Český eGovernment v roce 2024: jeden odklad za druhým Přečtěte si také:

Český eGovernment v roce 2024: jeden odklad za druhým

e-Sbírka se do ostrého provozu dostala s čtyřletým  zpožděním v lednu 2024. Druhá část systému, e-Legislativa, není hotová doteď a začít fungovat by měla až v polovině ledna 2026.

Kontroloři dále zjistili, že ačkoliv e-Sbírka funguje, není bez problémů. Po určitou dobu zobrazuje novelizované zákony v původním – již neaktuálním – znění. Uživatelé na tuto skutečnost nejsou nijak upozorněni. A u žádného ze zobrazených zákonů si nemohou být jisti jeho aktuálností, a tedy ani správností.

Ministerstvo vnitra se závěry NKÚ nesouhlasí. Důvodem posunutí termínů bylo podle vnitra „nerealistické nastavení realizace projektů před téměř deseti lety.“ Resort uznává, že k prodlení mezi publikací v e-Sbírce a nahráním konsolidovaného znění dochází. „Situace však nemá žádný dopad na platnost právních aktů,“ uzavírá ministerstvo.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Redaktor serveru Lupa.cz se zaměřením na telekomunikace, média, IT a právo. Dříve šéfredaktor Právního rádce a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).