Hlavní navigace

NKÚ: z podpory na rozvoj ICT pro malé podniky čerpaly korporace, MPO to neřešilo

Sdílet

Karel Wolf 21. 10. 2019
MPO Autor: MPO

Nejvyšší kontrolní úřad vinní Ministerstvo průmyslu a obchodu ze selhání při rozdávání podpory na rozvoj IT v malých a středně velkých českých firem, která byla rozdělena v rámci operačních programů Podnikání a inovace a Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Miliardy na rozvoj IT v malých firmách spolkly minimálně z části velké nadnárodní korporace, ministerstvo to mělo ignorovat, hlavním cílem bylo evropské dotace vyčerpat, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad v závěrech prověrky (Kontrolní závěr z kontrolní akce NKÚ č. 18/29, Kontrolní závěr z kontrolní akce NKÚ č. 18/29), kterou zveřejnil dnes ráno.

Pochybení prověrka ale našla více. Kvůli nedůsledné kontrole si firmy na místo rozvoje infrastruktury, budování center sdílených služeb a výstavby nových datových center například pořídily starší letadlo s hangárem, DSLR fotoaparát, nebo profesionální dron.

Kontrola se zaměřovala na prověrku dotačních programů, které probíhaly od roku 2007. Za sledované období v nich bylo rozděleno něco málo přes 7,3 miliardy korun, které si odneslo 727 projektů, více jak 5 miliard přitom přispěla Evropská unie.

Investice měly původně vést k rychlejšímu rozvoji IT sektoru v Česku a zvýšit konkurenceschopnost místních podniků. Podle NKÚ ale sektor rostl bez ohledu na poskytnutou podporu, což nebylo při rozdělování zohledněno (ministerstvo používalo podíl přidané hodnoty IT služeb na HDP jako metriku pro vyhodnocení dopadu podpory) a MPO mělo také posuzovat kvalitu programů hlavně podle toho, zdali se jim daří vyčerpat přidělené peníze.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.