Hlavní navigace

Nordic Telecom spustil síť LTE v pásmu 410-430 MHz, postavil ji na Nokii

Sdílet

Jan Sedlák 23. 4. 2019
Nordic Telecom

Kandidát na čtvrtého tuzemského mobilního operátora Nordic Telecom spustil LTE síť v pásmu 410–430 MHz. Postavená je na prvcích od finského podniku Nokia. Ta dodala rádiovou část, technologii IP sítí a DWDM a také řešení MCPPT pro push-to-talk. Síť je určená pro kritickou komunikaci, která zároveň dokáže přenášet video, fotografie a další datové služby.

Nordic Telecom je dle svých slov „připraven nabídnout moderní a bezpečné komunikační řešení uživatelům z řad veřejné správy i komerčních firem, kteří vyžadují služby kritické komunikace. Ta je potřebná například pro zajištění ochrany veřejnosti a odstraňování následků živelních pohrom (BB-PPDR), pro poskytování kritických širokopásmových datových služeb, nebo pro oblast kritického IoT a M2M. Budovanou LTE síť tedy bude možné v Česku využít pro mobilní komunikaci složek integrovaného záchranného systému nebo pro komunikaci v kritických průmyslových odvětvích.“

Nordic Telecom má velký zájem získat zakázku pro složky Integrovaného záchranného systému a provozovat tak síť pro hasiče, policii a záchranáře. Systém dnes využívá síť Pegas, která ovšem přestane být podporována výrobcem. Situace dříve rozebíral týdeník Euro.

Nordic novou LTE síť, která nabízí rychlosti 10 až 20 Mb/s, postavil místo dřívější CDMA sítě. „Nyní jsme v komerčních jednáních s prvními zákazníky. Je nám jasné, že to není frekvence určená pro masový trh. Síť bude určená pro několik málo zákazníků ze segmentu byznysu nebo veřejné správy. Typickým příkladem využití jsou vysílačkové systémy,“ uvedl v dřívějším rozhovoru pro Lupu výkonný ředitel Nordicu Libor Dočkálek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.