Hlavní navigace

Nová spolupráce ČR s Koreou v e-governmentu má přinést služby pro občany

19. 7. 2018

Sdílet

Česko-korejská dohoda

Česká republika tento týden prostřednictvím ministerstva vnitra podepsala s Jižní Koreou dohodu o spolupráci v oblasti e-governmentu. Podepsané memorandum údajně „umožní výměnu informací, znalostí a zkušeností v oblasti veřejné správy a e-governmentu včetně výměny expertů mezi oběma stranami“.

Za české vnitro memorandum podepsal náměstek pro informační a komunikační technologie Jaroslav Strouhal. Za korejskou stranu se podepisoval náměstek ministra vnitra a bezpečnosti Shim Bo-kyun.

Česko i Jižní Korea jsou si blízké už delší dobu, Korea patří k největším zahraničním investorům v zemi. Memorandum se podepisovalo v rámci prvního Česko-korejského fóra v Praze. Korejci mimo jiné mají skrze firmu Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) zájem o dostavbu českých jaderných elektráren.

Naše vnitro Koreu označuje za lídra v digitalizaci veřejné správy, a tedy i jako ideálního partnera v této branži. Jaroslav Strouhal uvádí, že „jsme se doposud zaměřovali zejména na e-government ve smyslu efektivní komunikace mezi veřejnými institucemi. Nyní je naší prioritou přinášet inovativní a pohodlná řešení hlavně samotným občanům“. Příkladem jedné z takových novinek má být nedávno rozjetý elektronický občanský průkaz, kterému se na Lupě věnujeme.

Nová vláda opět slibuje digitalizaci státu a dostupný internet. Projekty jako eObčanka nebo Portál občana nicméně byly rozjeté už v minulosti a kabinet Andreje Babiše toho kromě jmenování Vladimíra Dzurilly do funkce digitálního zmocněnce zatím v této oblasti moc neukázal.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).