Hlavní navigace

Nový český fond Nation 1 má pro tuzemské startupy připravenou půl miliardu

2. 8. 2019

Sdílet

Nation 1

V České republice startuje nový investiční fond, který má pro tuzemské startupy připraveno 20 milionů eur, tedy zhruba půl miliardy korun. Společnost Nation 1 zároveň chce ještě do konce letošního roku částku rozšířit až na 35 milionů eur.

Nation 1 chce v následujících deseti letech investovat částky 50 tisíc až 1,5 milionu eur do asi 40 českých začínajících firem s globálními ambicemi. Fond očekává výnosnost 25procentního IRR (Internal Rate of Return).

„Cílem Nation 1 je aktivní podpora tuzemských startupů a talentovaných jednotlivců, kteří mají potenciál vytvořit business s globálními ambicemi z oblastí financí, umělé inteligence, e-commerce, cestování a dalších,“ uvádí Nation 1 ke svému startu.

Tři čtvrtiny současného kapitálu pochází z Evropského investičního fondu (EIF), který sídlí v Lucembursku, funguje od roku 1994 jako součást struktur Evropské unie a soustředí se na investiční podporu menších evropských firem. EIF disponuje i prostředky svěřenými ministerstvem průmyslu a obchodu.

Vedle EIF se do Nation 1 snaží do portfolia zapojit také další investory, kteří se mohou podílet na koinvesticích. Připojil se například zakladatel Vivantisu Martin Rozhoň. Mezi poradci a partnery pak lze najít třeba Jakuba Nešetřila z Apiary a dnes Česko.Digital.

Za Nation 1 stojí Petra Končelíková, Marek Moravec, Martin Brodocký a také Jaroslav Trojan, který působil v úspěšném českém fondu Credo Ventures (prodej Apiary či Cognitive Security).

„Fond je v evropském kontextu významný tím, že kombinuje investiční a akcelerační fázi. Dovede tak nabídnout nejen zkušený tým pro realizaci investic, ale i prostředí pro kvalitní rozvoj startupů. Většina investorů se dívá na startupy spíše v pokročilejším stadiu rozvoje. My v našem regionu vidíme velký potenciál pro seed fond s relativně velkým a dobře diverzifikovaným portfoliem investic, které maximalizuje zisk a zajišťuje místo v navazujících investičních kolech,“ komentuje fond svůj záběr.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).