Hlavní navigace

NSS: Zákaz svátečního prodeje se nevztahuje na výdejny e-shopů

Sdílet

Ondřej Novák 15. 7. 2021
Alza.cz - showroom - platby Autor: Alza.cz

Aktualizace 13:13 – Doplnili jsme vyjádření Alzy

Nejvyšší správní soud (NSS) v Brně rozhodl, že zákaz prodeje o státních svátcích se nevztahuje na výdejny e-shopů, včetně těch velkých. Vyhověl tak kasační stížnosti e-shopu Alza.cz. Upozornila na to ČTK s odkazem na úřední desku. Rozhodnutí se týká kasační stížnosti, kterou Alza podala na ČOI kvůli pokutě 100 tisíc Kč vyměřené na základě kontrolního nákupu z 28. října 2017.

Soud tak odmítl právní názor České obchodní inspekce (ČOI) s tím, že je rozdíl mezi prodejem zboží přes e-shop a jeho výběrem a koupí v kamenné prodejně. Aby zákaz prodeje o svátcích platil i pro výdejny e-shopů, musel by to zákon podle NSS výslovně zakazovat. Momentálně se tak zákaz podle soudu vztahuje jen na prodeje, jejichž všechny fáze se odehrávají v kamenné prodejně.

ČOI udělila v roce 2017 Alze pokutu za to, že se inspektorovi na Den české státnosti 28. října 2017 podařilo na plzeňské prodejně koupit počítačovou myš. Kontrolorovi se myš nepodařilo koupit přímo, ale pracovník prodejny mu poradil, aby objednávku učinil prostřednictvím počítače v prodejně a zaplatil přes terminál. Podle e-shopu šlo o dálkový prodej, na který se zákaz nevztahuje.

 Inspekce byla ale opačného názoru a Alza podle ČOI porušila zákaz prodeje v kamenných provozovnách nad 200 metrů plochy, protože zákaz se podle inspekce vztahuje na jakoukoliv fázi prodeje včetně převzetí zboží. Rozhodnutí ČOI potvrdil i Krajský soud v Plzni, ke kterému Alza podala žalobu.

„Těší nás, že nám dal Nejvyšší správní soud za pravdu a vyhověl i přáním našich zákazníků, aby si mohli na Alze vyzvednout zboží objednané přes internet i během státních svátků. Zároveň soud do budoucna umožní i našim zaměstnancům vydělat si více peněz díky 100% příplatkům za práci o státním svátku,“ řekla Lupě mluvčí Alzy Daniela Chovancová. 

„Další postup nyní zvažujeme a situaci intenzivně řešíme s externí advokátní kanceláří, která nás v úspěšném sporu zastupovala. Naši zákazníci stojí na prvním místě a nevidíme zatím proto důvod nevyhovět jejich přáním otevřít naše pobočky pro výdej zboží i během státních svátků,“ doplnila Chovancová.

Další pokutu, tentokrát půl milionu, dostala Alza za sváteční prodej 26. prosince 2018. I proti této pokutě se e-shop bránil žalobou. Loni v létě ji ale Městský soud v Praze smetl.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 7. 2021 20:12

  Martin Novotný

  Jsem jediný, komu celý ten zákaz prodeje v určité dny určitým obchodům přijde jako naprostý nesmysl? Ať dohlédnou na to, aby zaměstnanci nebyli k práci o svátcích (víkendech, v noci...) nuceni a aby dostali všechny příplatky které jim náleží, a pokud si zaměstnavatel sežene lidí ochotné pracovat o svátcích tak ať pracují.

 • 15. 7. 2021 19:33

  RRŠ

  Ostatně soudím, že zákaz prodeje během "některých" státních svátků je špatný a neplní žádný z deklarovaných účelů. O tom, kdy a jak bude mít otevřeno, by měl rozhodovat obchodník.