Hlavní navigace

NÚKIB a CZ.NIC spouští Digitální stopu, online kurz ochrany dat pro děti

17. 9. 2019

Sdílet

Digitální stopa

Akademie CZ.NIC, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Kabinet informačních studií a knihovnictví na Masarykově univerzitě (KISK) tento týden spustili projekt nazvaný Digitální stopa. Ten má žákům pátých a šestých tříd přiblížit a ukázat, jak mohou být na internetu zneužita jejich data a jak se proti tomu bránit.

Digitální stopa je online kurz ve formě hry a vyprávění, který je možné zdarma procházet s lektorem, ale i v rámci samostudia. Pro školy či rodiče jsou na webu k dispozici potřebné metodiky.

„Tato vzdělávací aktivita se věnuje tématům digitálních stop, digitálního soukromí, digitální identity či kyberšikany. V rámci aktivity se žáci stávají součástí příběhu Báry Bezhlavé, která v ději vystupuje jako jedna z hlavních postav a současně jako vypravěčka. Svým vyprávěním žákům postupně přibližuje všechna jmenovaná témata a vede žáky k zamyšlení se nad svým vlastním chováním na internetu. Průchod příběhem také žákům umožní lépe vnímat dění ve svém okolí. Kromě nastínění potenciálních rizik při pohybu na internetu a sociálních sítích jsou také nastíněna řešení vzniklých situací s akcentem na problematiku kyberšikany,“ uvádí autoři.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).