Hlavní navigace

NÚKIB: Do Česka se vrátil ransomware a incidenty rostou ve vzdělávacích institucích

Sdílet

Jan Sedlák 14. 10. 2021
NÚKIB Autor: NÚKIB

Září se podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost stalo prozatím nejklidnějším měsícem letošního roku. NÚKIB řešil pouze pět incidentů a žádný neměl závažné dopady, aby byl klasifikovaný jako významný.

“Po měsíci se do incidentů vrátil ransomware. NÚKIB řešil tři případy s rozdílnými dopady. Jedné oběti se podařilo obratem obnovit data ze zálohy, u zbylých dvou došlo následkem ransomwaru k částečné ztrátě dat a výpadku služeb. NÚKIB v tuto chvíli nemá informace o tom, že by útočníci data obětí exfiltrovali,” informuje kyberúřad ve zprávě za září (PDF).

“Mezi zářiovými incidenty se objevil i jeden spojený s českou vzdělávací institucí. Tento rok je to již 13. incident spojený se vzdělávacím sektorem, což v porovnání s předchozími roky představuje výrazný nárůst. Za nárůstem velmi pravděpodobně (75 až 85 procent) stojí i fakt, že si od začátku roku 2021 začaly vysoké školy určovat své informační systémy na základě vyhlášky č. 317/2014 Sb., o významných informačních systémech a jejich určujících kritériích, a nově jsou tak povinny incidenty NÚKIB hlásit.”

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.