Hlavní navigace

NÚKIB opět varuje před zvýšenou aktivitou malwaru Emotet šířícího se přes e-maily

5. 10. 2020

Sdílet

NÚKIB Autor: NÚKIB

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal další upozornění na zvýšenou aktivitu škodlivého softwaru Emotet, který se opět šíří skrze e-mailové kampaně po českých organizacích. Vládní kyberbezpečnostní CERT tým na Emotet už upozorňoval v minulosti, kombinován byl s malwarem TrickBot a ransomwarem Ryuk. Ten napadl například nemocnici v Benešově.

“Upozorňujeme na zvýšenou aktivitu malwaru Emotet, který se opět šíří skrze e-mailové kampaně. E-maily mohou zcela přesně kopírovat běžně očekávané zprávy, např. pozvánky na konference či hromadné rozesílání firemní informace. Nejen vzhledem k aktuální situaci, která opět klade zvýšené nároky na spolehlivost informačních systémů a služeb, doporučujeme zvýšenou opatrnost při práci s e-mailem a obecně online komunikačními prostředky,” varuje NÚKIB.

Kyberúřad aktuálně zaznamenává šíření Emotetu skrze tři hlavní způsoby, a sice Word dokument v příloze e-mailu, odkaz v e-mailu pro stažení dokumentu a zaheslovaný archiv v příloze e-mailu obsahující škodlivý dokument s tím, že heslo k archivu se nachází v textu e-mailu.

NÚKIB také v lednu zveřejnil doporučené postupy, jak proti triu Emotet, TrickBot a Ryuk bojovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 10. 2020 16:37

    Random Guy (neregistrovaný)

    Aneb urednik vykaze cinnost, urad vykaze svou potrebnost a smysl to ma nulovy. Kdo resi bezpecnost tak ma nejaky zdroj threat intelligence ktery neni x tydnu stary, naprosta vetsina statnich instituci nebo kriticke infrastruktury resi bezpecnost predevsim papirove a ve skutecnosti najdete treba XSS na strankach ministerstev nebo W2003 patrici statni sprave vystavujici do internetu SMB nebo dokonce PHPMyAdmin v takove verzi ze nepotrebujete ani znat prihlasovaci jmeno a heslo. Papirove je vse hezke, zelene, penizky jsou na spravnych uctech, pocet uredniku se navysuje, realita je katastrofalni.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).