Hlavní navigace

NÚKIB povede generál Karel Řehka, nahradí odvolaného Navrátila

18. 3. 2020

Sdílet

NÚKIB

AKTUALIZACE (20. 3. 10:30) – Vláda na svém zasedání 19. března Karla Řehku do funkce ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost jmenovala s účinností od 20. března.  

Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se podle informací Lupy stane generál Karel ŘehkaJak už jsme dříve informovali, mezi třemi finalisty byl největším favoritem.

Řehku na jmenování do funkce vládě doporučila sedmičlenná komise. V ní zasedli šéf BIS Michal Koudelka, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, vládní zmocněnec pro ICT Vladimír Dzurilla, náměstek z ministerstva vnitra Jiří Nováček, šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl. Za opozici pak Patrick Zandl (Piráti, mimo jiné bývalý šéfredaktor Lupy) a za ODS poslankyně Jana Černochová, která předsedá sněmovnímu výboru na obranu.

Vláda nemusela doporučení komise přijmout, ale učinila tak. Bezpečnostní výbor ve sněmovně pak dnes vládní návrh projednal a jednomyslně schválil. Řehka do funkce nastoupí od dubna. Nahradí odvolaného Dušana Navrátila, kterého nyní zastupuje náměstek Jaroslav Šmíd.

Řehka naposledy vedl 601. skupinu speciálních sil generála Moravce, Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany a zastupoval ředitele Mnohonárodní divize severovýchod. Armádní sektor chce údajně opustit kvůli neshodám s generálním štábem. Řehka se už nějakou dobu kybernetickému prostoru věnuje. Napsal například knihu Informační válka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).