Hlavní navigace

NÚKIB zrušil varování před závažnými kyberútoky na české instituce a nemocnice

21. 5. 2020

Sdílet

NÚKIB

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zrušil varování (PDF) před závažnými kybernetickými útoky na české instituce a zejména nemocnice, které vydal 16. dubna letošního roku. Hrozba dle úřadu klesla na běžnou úroveň.

„Situaci samozřejmě nadále sledujeme a jsme připraveni včas reagovat na náznak jakékoli hrozby pro systémy nezbytné pro chod státu, ale hrozba vlny rozsáhlých útoků, před kterou jsme v polovině dubna varovali, je v tuto chvíli podle našich informací za námi,“ uvádí šéf NÚKIBu Karel Řehka.

„Ukončení účinnosti varování však neznamená, že útoky nebudou přicházet vůbec. Hrozba útoků v kyberprostoru je v dnešní době bohužel permanentní. Proto bych rád apeloval na všechny, aby nepolevili v obezřetnosti, a i nadále dodržovali preventivní opatření,“ doplňuje Řehka.

NÚKIB doporučuje nadále zavádět a udržovat bezpečnostní opatření, které zveřejnil v samostatném dokumentu (PDF). Další kroky byly popsány i v rámci samotného varování.

Úřad hodnotil hrozbu na úrovni Vysoká s tím, že „kampaň byla způsobilá způsobit závažné dopady na dostupnost, důvěrnost či integritu informací u důležitých informačních a komunikačních systémů.“ Řada nemocničních zařízení skutečně následně pokusy o kybernetické útoky odrážela.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).