Hlavní navigace

Nvidia v Česku začíná prodávat osobní superpočítač DGX, vyjde na milion

7. 9. 2018

Sdílet

Nvidia DGX Station Autor: Jan Sedlák

Na konferenci Future Port Prague se v Česku poprvé představil takzvaný osobní superpočítač od společnosti Nvidia. Jmenuje se Nvidia DGX Station a disponuje výkonem 0,5 petaFLOPS. Cena není lidová, přístroj má nasazenou cenovku jeden milion korun.

„První kusy bychom u nás mohli prodat ještě letos. Obecně si myslíme, že zde může být potenciál na dodávky desítek těchto zařízení,“ počítá Petr Plodík ze společnosti M Computers, která DGX v Česku prodává. Jedním z možných zájemců je národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě.

Nvidia stroj DGX navrhuje a vyrábí v Kalifornii. Je určený pro ty, kdo chtějí pracovat s úlohami pro strojové učení a umělou inteligenci. Součástí jsou čtyři 32GB grafické karty Tesla V100. Každá z nich samostatně vyjde asi na 180 tisíc a hodně vývojářů a vědců si je tak pronajímá v rámci cloudových služeb typu Azure či AWS.

Karty v DGX jsou zároveň chlazeny vodou a jsou propojeny pomocí přepínače NVSwitch/NVLink pro lepší propustnost. Dohromady je k dispozici 20 480 jader pro CUDA a 2560 jader pro Tensor. Stroj má dále 256 GB RAM, dvacetijádrový procesor Intel Xeon E5–2698 v4 na 2,2 GHz a čtyři SSD disky o velikosti 1,92 TB (tři v RAID 0 na data, jeden na operační systém). Maximální příkon stroje je 1500 wattů.

Nvidia oproti strojům, které si lze postavit svépomocí, nabízí odladění hardwaru a softwaru. Jako součást DGX Station tedy dodává upravený Ubuntu Linux, který má například odladěné GPU ovladače přímo pro danou sestavu a zároveň je připraven na operace s ML a AI.

K dispozici jsou tedy kontejnery Docker, TensorFlow, Torch, MXNet a další podobné frameworky. Napojit se lze na Nvidia GPU Cloud. Nvidia díky tomu propojení uvádí, že oproti „custom“ sestavám může být v deep learning operacích až jednou tak rychlejší.

Jak vypadá Nvidia DGX Station:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).