Americkou společnost Nvidia stále pronásleduje podezření investorů, že masivně podhodnocovala zisky spojené s těžbou kryptoměn během spekulativní kryptoměnové horečky v roce 2017–2018, společnost začala podnikat právní kroky, aby s touto záležitostí jednou pro vždy skoncovala.
Nvidia u kalifornského soudu podala návrh na zamítnutí navrhovaného soudního sporu kvůli tomu, že společnost v letech 2017 a 2018 záměrně zkreslovala tržby za více než 1 miliardu dolarů. Celý právní spor se táhne právě již od roku 2017, v květnu letošního roku jej ale oživilo podání návrhu na doplňující řízení. Společnost měla mezi lety 2017 a 2018 extrémně profitovat z poptávky těžařů kryptoměn o grafické karty. Během roku 2017 vzrostla tržní cena výkonných grafických karet několikanásobně, zajímavé karty nebyly na maloobchodním trhu prakticky vůbec k dostání a zájemci museli počítat s dodávkou objednaných karet i v horizontu několik měsíců.
V novém řízení byl obviněn ředitel společnosti Jensen Huang a také další osoba, kterou je šéf gaming platforem Jeff Fisher, z toho, že přestože věděli, že je výrazně zvýšený zájem o GeForce GPU hnaný dočasnou spekulativní těžební horečkou, která nebude trvat dlouho, tak investorům prezentovali něco jiného. Firma se měla snažit prezentovat nárůst poptávky jako organický zájem ze strany stabilní hráčské základny, ačkoli věděla a aktivně využívala toho, že tomu tak není. To mělo vytvořit iluzi, že je společnost z větší části imunní proti volatilitě krypto trhů a hashratových válek.
To se ale nenaplnilo a po opadnutí prvotního zájmu ze strany minerů během medvědího trhu v roce 2018 se cena akcií společnosti propadla o více jak 20 %. Část investorů proto vyhodnotila předchozí chování společnosti jako podvod a porušení amerického burzovního zákona klamáním o zdroji skutečných příjmů.
Společnost nyní (30. června) podala návrh na zamítnutí navrhovaného soudního sporu s argumentem, že její představitelé nelhali, když prezentovali příjem z miningu jako pouze drobnou porci z celkových příjmů, které v roce 2017 dosáhly celkem 6,9 miliard dolarů. Firma také argumentuje tím, že její CEO nemohl vědět, k čemu kupující její GPU ve skutečnosti využívají.