Hlavní navigace

O2 s koncem roku zruší téměř všechny telefonní budky

10. 10. 2019

Sdílet

O2 - logo Autor: O2

O2 s koncem roku definitivně zruší veřejné telefonní budky, zůstane jen pár automatů, které musejí být v nejmenších obcích ze zákona (v rámci tzv. univerzální služby). 

Ač jsou již dnes telefonní budky s aktivními přístroji spíše rarita, stále se jich na území ČR nalézají téměř čtyři tisíce (3900), z těch by ale nově mělo zbýt jen 1150 přístrojů v obcích do 200 obyvatel. Ještě koncem roku 2000 přitom v Česku fungovalo přibližně 30 tisíc telefonních budek.

Důvodem rušení je jejich nevyužívání, které má stále stejnou příčinu – penetrace mobilních telefonů je taková, že na jednoho obyvatele ČR připadá více než jedna SIM karta a telefonní automaty tak ztrácí smysl, z řady z nich se nezavolá častěji než jednou do měsíce. S nevyužíváním se navíc pojí další nežádoucí jevy – vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. „Budky se spíše než místem pro volání stávají terčem vandalů. Výnosy z volání tak ani zdaleka nepokrývají náklady na údržbu a provoz,“ říká Lucie Jungmannová z O2.

Rušené budky budou funkční do 31. prosince, následně z nich zmizí telefonní automaty a budky samotné buď najdou alternativní využití (například Knihobudky), nebo zmizí úplně. Povinnost síť veřejných automatů provozovat zakládá operátorovi Český telekomunikační úřad v rámci tzv. univerzální služby, její podmínky se ale každý rok upravují. Jedním z parametrů je velikost obce a síla mobilního signálu v okolí, vzniklou provozní ztrátu operátorovi dotuje stát a to částkou přibližně 9000 Kč na automat za rok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).