„Například na brněnském hlavním nádraží už frčí O2 internet rychlostí 200 Mbps. Příprava na #5G je v plném proudu,“ vypustil na Twitteru informaci o spuštění „zahuštěnější“ mobilní sítě v Brně generální ředitel O2 Tomáš Budník.
Po prvních pražských vysílačích tak O2 nasadilo i na jihu Moravy 3CC agregaci, která využívá tři pásma (800, 1800 a 2100 nebo 2600 MHz) a dokáže se tak dostat na teoretické rychlosti kolem přes 300 Mbit/s (v reálném provozu samozřejmě nižší).
Operátor technologii poprvé nasadil v březnu v oblasti pražských Nových Butovic a do budoucna slibuje rozšíření 3CC i na další místa. Problém jsou ovšem telefony, které 3CC (nebo-li tzv. LTE Cat 9) zatím většinou neumí. Ze současných v ČR prodávaných modelů tak mohou vyšší rychlost využít například Samsung Galaxy S7 (a S7 Edge), Samsung Galaxy S6+ nebo nový iPhone 7. A dalším problémem jsou datové balíčky, které byste vysokými rychlostmi dokázali vyčerpat v řádu minut.
Rozšířenější je agregace dvou pásem (2CC), kterou už O2 provozuje asi na 80 % vysílačů v Praze. Právě tady přitom O2 chystá největší posílení sítí – hlavní město je totiž největším „žroutem“ dat a stará se asi o čtvrtinu datového toku v síti O2.
S agregací experimentují i ostatní dva velcí operátoři. Vodafone 3CC otestoval jako první, v červnu loňského roku. A na začátku letošního listopadu ohlásil test technologie LTE Advanced Pro (tzv. 4,5G), která agreguje všechna dostupná pásma (800, 1800, 2100 a 2600 MHz). V laboratorních podmínkách na ní data běžela rychlostí až 1,2 Gbit/s (teoretické limity se mají pohybovat kolem 3 Gbit/s). Na trhu ale ještě nejsou žádná zařízení, která by LTE-A Pro podporovala.
Snaží se také T-Mobile, který 3CC agregaci spustil loni v prosinci na dvou místech: v Praze ve svém sídle na Roztylech a v obci Jíloviště, okres Praha-západ. Zároveň také pracuje na rozšiřování pokrytí 2CC agregací.