Hlavní navigace

O2 zpřístupnilo první veřejná API, data vypovídají o pohybu a demografii lidí

17. 3. 2017

Sdílet

Jsou to první dvě vlaštovky, které mají naznačit nový způsob spolupráce operátora s nezávislými vývojáři. O2 zatím dává prostřednictvím API přístup ke dvěma datovým sadám. 

Jde o mobility API, které dává informace o počtu osob, pohybujících se mezi dvěma lokalitami v ČR, a sociodemografické API, které při zadání místa, času, pohlaví a věkové skupiny ukazuje počet lidí, kteří se v dané oblasti vyskytovali. Zdrojem dat je logicky mobilní síť O2.

Data operátor zveřejňuje přes platformu Liberty API. Údaje jsou podle manažera interního inovačního centra O2 Petra Holečka extrapolované na celou populaci ČR a důsledně anonymizované:

„Samozřejmě klademe velký důraz na ochranu dat našich zákazníků, která jsou vždy anonymizovaná a agregovaná. Získané informace tak nikdy nelze vztáhnout ke konkrétní osobě. Pokud je navíc kterákoli z číselných hodnot vrácených pro danou kombinaci lokalit menší než stanovený limit, pak API nevrátí žádnou číselnou hodnotu,“ říká Holeček.

K datům se mohou vývojáři dostat po registraci (a podpisu smlouvy o používání platformy) na tomto webu. V rámci pilotního projektu se data aktualizují jednou týdně, vždy ve středu. 

Mezi prvními subjekty, které budou s daty experimentovat, je podle O2 Výzkumné centrum dopravní geografie na geografické sekci Přírodovědecké Fakulty UK v Praze.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).