Hlavní navigace

O2 zruší připojení přes ADSL, v nabídce CETINu nadále zůstává

20. 8. 2019

Sdílet

Pražské sídlo české O2 Autor: Jan Sedlák

O2 ukončí podporu pro technologii ADSL a zákazníkům doporučuje přechod na VDSL. Nabízí k tomu modem za korunu. Web Root.cz upozornil, že O2 o této skutečnosti přímo informuje zákazníky skrze telefonáty či newsletter.

O2 k tomu zaslalo vyjádření: „Naše zákazníky, kteří nyní využívají připojení k internetu přes ADSL, postupně informujeme o tom, že v následujících měsících dojde k ukončení podpory této technologie. Pro přechod na modernější a rychlejší připojení přes VDSL zákazníkům nabízíme modem za zvýhodněnou cenu. K ukončení podpory ADSL dojde během následujících měsíců, přesný termín zatím není znám. Zákazníkům však doporučujeme modem vyměnit už nyní, aby mohli využívat maximální rychlost a kvalitu připojení na jejich adrese – kvalita služby se jim tak výrazně zlepší, aniž by došlo k navýšení měsíčního paušálu.“

CETIN každopádně nadále bude ADSL v nabídce mít. „CETIN podporu ADSL neruší. Samozřejmě je cílem, aby naprostá většina uživatelů přešla na VDSL, ale budou i místa, kde to nebude možné, a tak ADSL bude výrazně menšinovou, ale ze strany CETIN stále podporovanou technologií,“ uvedla společnost pro Lupu. Další partneři CETINu tak ADSL budou moci stále nabízet, zůstává například v nabídce Vodafonu.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 8. 2019 10:49

  bez přezdívky

  O2 může zrušit připojení ADSL a nabídnout VDSL, ale má to háček. Tyto přípojky jsou realizované prostřednictvím metalické linky, která je závislá na vzdálenosti zákazníka od TLKM. centra. Zpravidla se jedná o vzdálenost cca 2000 metrů a pokud jste na hraně této vzdálenosti, tak máte smůlu. Společnost O2 vám bude účtovat novou službu VDSL, ale v podstatě budete na skoro stejné rychlosti, ale za vyšší poplatek. A ještě si připlatíte za nový modem. Je to dobrá finta jak z vás vytáhnout větší poplatky.

 • 21. 8. 2019 8:48

  bez přezdívky

  "O2 ukončí podporu pro technologii ADSL a zákazníkům doporučuje přechod na VDSL."

  Ahááá! Vlastně se o to nesnažím už x let... Viva la 6Mb/s download s upload 0,386Mb/s v roce 2019.

  21. 8. 2019, 08:50 editováno autorem komentáře

 • 21. 8. 2019 14:45

  Bubák

  Vidím to zcela stejně :-( na webu zrychlujeme.cz nabízí CETIN na mé nemovitosti XXX "Radujte se,
  na vaší adrese umožňuje pevná síť CETIN rychlost připojení až 50 Mb/s . Váš internet může šlapat jako hodinky! " skutečnost je však jiná, nestabilní internet s rychlostí sotva 2 Mb/s toto na ADSL2+

 • 22. 8. 2019 14:04

  bez přezdívky

  S milým CETINem už jsem komunikoval několikrát. Výsledek pochopitelně stále stejný. Už mi dvakrát bylo víceméně "přislíbeno", že se s tou rychlostí bude něco u nás dělat. Každopádně jediné čeho jsem si všiml, že rychlosti v jejich mapě se podivně mění. Nevím, jestli dělají nějaké aktualizace algoritmu pro výpočet, ale je to podivné. Jednou je tam správně 6Mb, co mám jako maximum a jindy je tam zase 8Mb/s. Asi chtějí využít taktiku slůvka "AŽ 8Mb/s" nebo fakticky nevím.

  Občas se na mapě objeví i nesmysly jako adresy, které jsou od ústředny ještě mnohem dále a mají napsáno nesmyslných 20Mb nebo naopak adresa, která je mezi adresami s rychlostmi 20Mb a 6Mb se objeví nesmyslných 100Mb.

  Od jejich mapy jsem asi čekal mnohem víc. Asi přesné znázornění jak vede vedení bych chtěl moc, ale líbila by se mi třeba informace jak cca daleko jsem od ústředny, než jenom hlášku: "Je to bída, blablabla".

  Je to fakt potom smutné, když pak člověk spustí T-Mobile neomezené data na léto a oproti pevnému netu to na telefonu sviští i 70/12 (i když jako pevné LTE připojení nabízí pouze 20Mb/s v naší lokalitě). A pak se divte operátoři, že někteří mají potřebu zneužívat mobilní připojení místo pevného. ;)

  Jedině už asi čekat na 5G a doufat, že to fakt splní očekávání a já se konečně dočkám internetu, který není "single-player".

  PS: Snažili se mě kdysi ukecat na O2 TV. Nu což. Odmítl jsem. :P

  22. 8. 2019, 14:06 editováno autorem komentáře

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).