Hlavní navigace

Objektivní stav české e-commerce? Podle OSN jsme až za Slovenskem

4. 12. 2019

Sdílet

E-shop - košík - e-commerce Autor: Isifa

Organizace spojených národů zveřejnila v rámci konference o obchodu a rozvoji (UNCTAD) svůj pravidelný report o stavu elektronického obchodování – Business-to-Consumer (B2C) E-commerce Index, Česká republika si v něm polepšila i pohoršila, skore jí kazí hlavně poštovní služby.

Evropské země obsadily v žebříčku vesměs přední příčky, na prvním místě se umístilo unijní Nizozemsko, na druhém pak samostatné Švýcarsko. V první desítce figuruje ještě dalších šest evropských států (Finsko, Británie, Dánsko, Norsko, Irsko a Německo).

Česká republika skončila ze 152 zemí pětadvacátá, to je na jedné straně zlepšení o šest míst oproti loňskému žebříčku, na té druhé ji ale o jednu pozici předstihlo Slovensko. 

Ze sledovaných ukazatelů Česko zaostává v podílu lidí s bankovním účtem a přístupem k mobilním peněžním službám a ve spolehlivosti poštovních služeb. Dalšími sledovanými parametry je podíl obyvatel s připojením k internetu a bezpečnost internetových serverů.

Z globálních mocností skončily USA na 13. místě, Rusko na 40. a Čína až na 56. místě.

UNCTAD nicméně upozorňuje, že poslední data o počtu lidí s účtem u nějaké finanční instituce nebo s přístupem k mobilním peněžním službám pocházejí z roku 2017, nemusí proto úplně odrážet realitu. Zbylá data by měla být poměrně aktuální.  

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 12. 2019 9:59

  bez přezdívky

  mně vždycky pobaví, když kupující ze Slovenska se ptají ".. a posíláte také na Slovensko?" - nabídka e-shopu na Slovensku je neskutečně tristní a v žádném případě se nedá aní náhodou šíří sortimentu srovnávat s ČR.. "jo, nemáme s tím problém"..

  a pak jednou vy chcete něco nakoupit v "renomovaném" (jako podle všeho docela velkém) e-shopu a nestačíte se divit: jeden ze tří naprosto odmítá posílat do ČR, u dalších dvou, kteří jsou plátci DPH a zeptáte se, zdali vám na základě registrace ve VIES systémů dodají zboží na základě mezinárodní platné právní úpravy bez DPH- tak vám buď sdělí, že do ČR neposílají nebo vám to pošlou vč. DPH, ať si to nějak zařídíte.. a tenhle marast má být jako před námi v kvalitě ??

 • 4. 12. 2019 11:24

  RRŠ

  Ono s tím přístupem k bankovním službám je to v Česku trošku problematické, protože donedávna platilo, že jak se člověk dostal do exekuce, neměl prakticky šanci používat bankovní účet: když si ho založil, exekutor ho obratem zablokoval. Postupně se to zlepšuje až letos, ale pomalu.
  Na druhou stranu to efektivně filtruje "nelukrativní" či "rizikové" zákazníky.