Hlavní navigace

Objektivní stav české e-commerce? Podle OSN jsme až za Slovenskem

4. 12. 2019

Sdílet

E-shop - košík - e-commerce Autor: Isifa

Organizace spojených národů zveřejnila v rámci konference o obchodu a rozvoji (UNCTAD) svůj pravidelný report o stavu elektronického obchodování – Business-to-Consumer (B2C) E-commerce Index, Česká republika si v něm polepšila i pohoršila, skore jí kazí hlavně poštovní služby.

Evropské země obsadily v žebříčku vesměs přední příčky, na prvním místě se umístilo unijní Nizozemsko, na druhém pak samostatné Švýcarsko. V první desítce figuruje ještě dalších šest evropských států (Finsko, Británie, Dánsko, Norsko, Irsko a Německo).

Česká republika skončila ze 152 zemí pětadvacátá, to je na jedné straně zlepšení o šest míst oproti loňskému žebříčku, na té druhé ji ale o jednu pozici předstihlo Slovensko. 

Ze sledovaných ukazatelů Česko zaostává v podílu lidí s bankovním účtem a přístupem k mobilním peněžním službám a ve spolehlivosti poštovních služeb. Dalšími sledovanými parametry je podíl obyvatel s připojením k internetu a bezpečnost internetových serverů.

Z globálních mocností skončily USA na 13. místě, Rusko na 40. a Čína až na 56. místě.

UNCTAD nicméně upozorňuje, že poslední data o počtu lidí s účtem u nějaké finanční instituce nebo s přístupem k mobilním peněžním službám pocházejí z roku 2017, nemusí proto úplně odrážet realitu. Zbylá data by měla být poměrně aktuální.  

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 12. 2019 9:59

  bez přezdívky

  mně vždycky pobaví, když kupující ze Slovenska se ptají ".. a posíláte také na Slovensko?" - nabídka e-shopu na Slovensku je neskutečně tristní a v žádném případě se nedá aní náhodou šíří sortimentu srovnávat s ČR.. "jo, nemáme s tím problém"..

  a pak jednou vy chcete něco nakoupit v "renomovaném" (jako podle všeho docela velkém) e-shopu a nestačíte se divit: jeden ze tří naprosto odmítá posílat do ČR, u dalších dvou, kteří jsou plátci DPH a zeptáte se, zdali vám na základě registrace ve VIES systémů dodají zboží na základě mezinárodní platné právní úpravy bez DPH- tak vám buď sdělí, že do ČR neposílají nebo vám to pošlou vč. DPH, ať si to nějak zařídíte.. a tenhle marast má být jako před námi v kvalitě ??

 • 4. 12. 2019 11:24

  RRŠ

  Ono s tím přístupem k bankovním službám je to v Česku trošku problematické, protože donedávna platilo, že jak se člověk dostal do exekuce, neměl prakticky šanci používat bankovní účet: když si ho založil, exekutor ho obratem zablokoval. Postupně se to zlepšuje až letos, ale pomalu.
  Na druhou stranu to efektivně filtruje "nelukrativní" či "rizikové" zákazníky.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).