Hlavní navigace

Obří Čínský fintech Ant dnes potvrdil dvojité IPO, tedy v Šanghaji i Hong Kongu

20. 7. 2020

Sdílet

Ant Financial

Čínský megafintech Ant (Ant Financial) dnes oficiálně oznámil, že jeho již dříve avizované IPO proběhne navzdory nedávným zprávám podle původního plánu, tedy formou duálního zalistování na burzách v Hong Kongu i v Šanghaji. Fintechový jednorožec si od zalistování slibuje ohodnocení přes 200 miliard dolarů.

Vedení společnosti, která má aktuálně status nejhodnotnějšího technologického jednorožce světa, si od dual-listingu slibuje především zvýšení transparentnosti a to jak z pohledu akcionářů a obchodních partnerů, tak samotných uživatelů a vlastních zaměstnanců, rozhodnutí v sobě ale chtě nechtě nese také politický rozměr.

Firma, která prakticky ovládá celý čínský trh s mobilními platbami, v rámci dnešního oznámení neupřesnila rozsah ani časový plán IPO. Podle agentury Reuters probíhají přípravy na IPO intenzivně již od začátku roku, firma v lednu v tichosti dala znovu dohromady většinu lidí ze svého „corporate finance týmu“, který se v minulosti z velké části rozpustil v jiných rolích.

V době posledního investičního kola (2018) byla hodnota společnosti odhadována na 150 miliard dolarů a její  IPO je očekáváno jako největší technologické IPO v letošním roce. Společnost byla coby samostatný subjekt v roce 2011 vyčleněna z Alibaby. Odhaduje se, že by mohla v rámci primární veřejné nabídky nabídnout až deset procent akcií. Ve společnosti vlastní skupina Alibaba Group Holding 33% podíl. Podle starší zprávy agentury Reuters měl podnik za rok 2019 výnosy 120 miliard jüanů (asi 406 miliardy korun) a čistý zisk blížící se 17 miliardám jüanů. Sama společnost ale pravdivost těchto informací zpochybnila.

Burza v Hong Kongu (SEHK) nabízí oproti trhu STAR na přeregulované šanghajské burze mnohem snazší podmínky pro vstup. Šanghajský trh je oproti tomu pověstný mnohem náročnější byrokracií, než třeba přísně hlídané americké trhy NYSE, nebo NASDAQ. To byl také důvod, proč se před 12 dny aktivně spekulovalo, že firma vstoupí pouze (alespoň v první fázi) na trh v Hong Kongu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).