Hlavní navigace

Obří mediální fúze mezi firmami AT&T a Time Warner byla včera schválena

15. 6. 2018

Sdílet

AT&T Autor: Wikimedia

Americký telekomunikační gigant AT&T včera oznámil ukončení převzetí mediální skupiny Time Warner, do jejíhož portfolia patří i tuzemská skupina Nova. Ve čtvrtek odpoledne ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že nebude dále žádat zastavení fúze, a obě společnosti se spolu s ministerstvem spravedlnosti společně dohodly, že smlouva může být uzavřena prakticky okamžitě.

Stalo se tak dva dny poté, co federální soudce Richard Leon tuto akvizici v hodnotě 85 miliard USD povolil a zároveň tím odmítl námitky ministerstva spravedlnosti o majoritním vlivu spojených společností na americký trh. Podobně se v minulosti vyjádřil i prezident Spojených států Donald Trump.

Ministerstvo spravedlnosti k tomu zároveň dodalo bez bližších podrobností, že ještě zvažuje případné další možnosti. Důležitá na výroku federálního soudce je skutečnost, že akvizice může být učiněna bez podmínek, tedy že slučované společnosti se, alespoň prozatím, nemusí zbavovat žádných svých aktiv. Což může (ale také nemusí) být dobrou zprávou pro českou mediální skupinu Nova, kde se o jejím prodeji spekuluje již delší dobu.

Z Evropy je zájem jen o HBO

Podle AT&T insiderů se nově vzniklá společnost údajně hodlá majoritně zaměřit na severoamerický trh, tedy hlavně na tzv. CONUS (kontinentální Spojené státy) a Mexiko. Středoevropský byznys Time Warner není prý pro novou společnost strategickým, hodlá si ponechat výhradně zavedený a ziskový prémiový sektor HBO.

Šéf společnosti Time Warner Jeff Bewkes je nyní oficiálně bývalým generálním ředitelem společnosti; během přechodného období bude starším poradcem, sdělila AT&T. Své zprávy bude Jeff Bewkes nyní podávat přímo CEO mediální divize společnosti AT&T, kterým je John Stankey.

Co se týká mediálních operací společnosti Turner, zde jsou již plány AT&T jasné, šéf právního týmu AT&T a Time Warner Daniel Petrocelli to uvedl v dopise adresovaném ministerstvu spravedlnosti. Kromě celosvětově nejznámější CNN jsou pod hlavičkou Turner vysílány TNT, HLN a TBS. 

Společnost Turner bude řízena jako ‚samostatná obchodní jednotka‘, AT&T nebude zasahovat do nastavování cen společnosti Turner při jednání s distributory. Počet zaměstnanců společnosti Turner, jejich platy i benefity ‚zůstanou naprosto nezměněny,‘ uvedl v dopise Petrocelli.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).