Hlavní navigace

Online bezdomovci nabíjející si power banky. U Rudolfina je další chytrá lavička

17. 8. 2017

Sdílet

Na břehu Vltavy hned u Mánesova mostu v centru Prahy pod velkým keřem vegetuje skupina mladých bezdomovců. O něčem se hádají, ale skoro všichni drží v ruce levný chytrý telefon, díky Wi-Fi zdarma si na něm pouští videa a hrají hry a v mezičase si nabíjí své power banky. Zdá se, že ze současné podoby pražské smart city alespoň vyroste generace moderních online bezdomovců.

V místě hned u Rudolfina, o kterém je řeč, se objevila další takzvaná chytrá lavička, kterých se v posledních měsících v hlavním městě instalovalo několik. Na Lupě o nich průběžně píšeme. Praha v rámci projektu Smart Prague prozatím zkouší modely laviček od několika výrobců. U Rudolfina stojí model od české společnosti mmcité, která se věnuje i dalšímu městskému mobiliáři.

Lavička je výrazně žlutá, po stranách má již tradičně USB konektory na nabíjení telefonů a spol. a disponuje přetíženou Wi-Fi, která po připojení telefonů pár bezdomovců a přísedících turistů vůbec nestíhá. Vše je pak poháněno solárním panelem umístěným na střeše lavičky. Zpracování vypadá odolně, jen už se všude objevila řada tagů.

Společnost mmcité dělá chytrých laviček více a produkty tohoto typu dává pod značku smartcité. „Lavičky smartcité už se prodaly do Francie, Skandinávie, Německa, Švýcarska a poptávka je i z Dubaje, kde už mmcité své lavičky má,“ vzkazuje společnost Lupě.

Vedle chytrých laviček se v Praze zkouší také podobně chytré pouliční lampy a vendor lock-in popelnice komunikující přes cloud.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).