Hlavní navigace

Operátor RTI CZ modernizoval svou DAB+ síť

22. 2. 2021

Sdílet

Digitální rozhlasové vysílání DAB+ Autor: Pure

Plzeňská společnost RTI CZ dokončila modernizaci své rozhlasové digitální sítě DAB+. Všechny vysílače jsou nahrazeny výrobcem Rohde & Schwarz. Nová generace TMV9evo se vyznačuje lepší účinností oproti starší generaci. „Nasazení těchto vysílačů se okamžitě projevilo na lepším pokrytí v místě slabšího signálu i větším dosahem. Všechny vysílače disponují dohledem pro nepřetržité monitorování všech parametrů, což přispívá k minimalizování případných technických problémů,“ uvedl provozní ředitel operátora Roman Kropáček.

Dalším krokem byla aktualizace na nejnovější verzi multiplexu PANEDA, který umožňuje regionalizaci stávající sítě T-DAB a ve spojení se systémem RAPID nabízí plně automatizované multimediální služby spojené s vysílaným programem, jako jsou textové informace DLS/DLS+ (Dynamic Label Service), zobrazení obrázků SLS (Slide Show Service), elektronický programový průvodce EPG (Electronic Program Guide), nebo systém dopravního hlášení TPEG (Transport Protocol Experts Group).

„Důležitým prvkem v celém řetězci je doprava modulace, kterou se snažíme neustále vylepšovat. Příkladem je nasazení encoderu PANEDA DAB Encoder ve studiu rádia Samson. Plně digitální cesta audio signálu z vysílacího softwaru přímo do multiplexu se ukázala jako ideální a jednoduché řešení i pro budoucí zájemce o vysílání v DAB+,“ podotýká Kropáček.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).