Hlavní navigace

Operátoři O2 a Vodafone dostali od ÚOHS pokutu 99 milionů za propojování sítí

9. 1. 2017

Sdílet

Tahle pokuta by mohla operátory slušně zabolet. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal nové rozhodnutí v případu, který se táhne od roku 2003. Operátorům O2 (nástupce někdejšího Eurotelu) a Vodafone uložil pokuty v celkové výši 99 085 000 Kč.

Rozhodnutí zatím není pravomocné a podle ÚOHS už proti němu jeden z účastníků podal rozklad.

Úřad firmy pokutoval za protisoutěžní dohody ve smlouvě o propojení sítí z 22. března 2001:

…ve Smlouvě o propojení ze dne 22. března 2001 uzavřely a následně plnily dohody, dle nichž si dohodly realizaci propojení sítí výhradně přímým propojením, pokud toto bylo k dispozici a pokud jeho kapacita byla dostačující. Uzavřené dohody vylučují možnost, aby uvedené společnosti propojily své sítě kdykoli na základě svého svobodného rozhodnutí tranzitem přes síť třetího subjektu. Za existence přímého propojení sítí účastníků řízení a jeho dostatečné kapacity tedy nemá žádný z účastníků možnost využít alternativní způsob propojení tranzitem prostřednictvím sítě třetí strany, byť by tento způsob byl pro něj a jeho zákazníky výhodnější.

Podle ÚOHS se tím obě firmy dopustily porušení zákona, protože „… cílem dohod je narušení hospodářské soutěže a jsou způsobilé narušit hospodářskou soutěž na trhu provozování veřejných telekomunikačních sítí.“

Úřad navíc přihlédl k tomu, že oba operátoři dohody plní až do současnosti. Vodafone za to má zaplatit pokutu 49 579 000 Kč a O2 49 506 000 Kč.

Případ přitom ÚOHS projednával už ve „druhém kole“. Původní verdikt z roku 2003 mu vrátil soud, teď se tak celou věcí musel zabývat znovu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).