Hlavní navigace

Opozice chce projednat výroční zprávy ČT na mimořádné schůzi sněmovny

18. 10. 2019

Sdílet

Petr Dvořák, Česká televize Autor: Česká televize

Ani pět hodin jednání nestačilo ve čtvrtek poslancům k projednání výročních zpráv České televize. Nejstarší dokumenty přitom popisují hospodaření a činnost Kavčích hor za rok 2016. Někteří poslanci z klubů ANO, ČSSD, SPD a nezařazení zákonodárci rozsáhle kritizovali podle nich problematickou ekonomiku České televize.

Sněmovnu nepřiblížil k hlasování ani nedávný uzavřený seminář pro poslance, na kterém odpovídal na otázky generální ředitel České televize a členové Rady České televize. Nepomohla ani osobní schůzka ředitele s aktuálně nejsilnějším kritikem veřejnoprávní televize v hnutí ANO, poslancem Pavlem Juříčkem.

Politik Juříček si podle svého tvrzení nechal zpracovat vlastní nezávislý audit hospodaření České televize a jeho závěry ho přiměly k tomu, aby pro schválení zpráv nehlasoval. Tvrdí, že hospodaření televize ve skutečnosti není vyrovnané, ale deficitní, a provozní ztráta je dokrývána z fondu televizních poplatků. Audit však poslancům neposkytl, nemá ho ani televize, neřekl ani, kdo ho zpracoval. Opoziční poslanci namítají, že když materiál nedostanou, nemohou ho brát v potaz. Oficiální audit hospodaření od firmy Ernst & Young je součástí výročních zpráv a je bez výhrad.

KDU-ČSL, ODS, STAN a TOP 09 žádají kvůli výročním zprávám České televize o svolání mimořádné schůze sněmovny, která by se ničemu jinému nevěnovala. „Jsme ve zcela bezprecedentní situaci obstrukcí, jejichž cílem je skrytý útok na média veřejné služby,“ prohlásil předseda lidovců Marek Výborný.

Ve sněmovně čeká na rozhodnutí poslanců celkem šest výročních zpráv České televize. Dvě za rok 2016 (o činnosti a hospodaření) a dvě za rok 2017 už opakovaně projednal mediální výbor sněmovny a doporučil je poslancům schválit. Další dvě za rok 2018 má mediální výbor projednávat 29. října 2019.

Neschválení nejméně dvou výročních zpráv by sněmovně umožnilo hlasovat o odvolání Rady České televize, která je za zprávy odpovědná. Rada by pak mohla vyměnit i generálního ředitele. Tento postup opakovaně naznačuje prezident Miloš Zeman. Vládní ANO a ČSSD ale shodně tvrdí, že jejich poslanci budou hlasovat pro schválení zpráv. Jak ukázala debata ve sněmovně, minimálně někteří poslanci ale doporučení svých klubů nevyslyší, například už zmíněný Pavel Juříček z ANO nebo Jaroslav Foldyna z ČSSD.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).