Hlavní navigace

Osobnosti vyzývají premiéra k obraně registru smluv. Poslanci ho chtějí osekat

11. 1. 2017

Sdílet

Otevřený dopis lze podepsat na stránkách Rekonstrukce státu. Signatáři varují před výjimkami, které se do zákona mohou dostat. Poslanci totiž k novele, která z povinného zveřejňování smluv navrhovala původně vyjmout jen budějovický Budvar, navrhli už 23 dalších výjimek. 

„Z dosavadního fungování zákona i ze zkušenosti ze zahraničí přitom nevyplývá, že by podniky státu byly zveřejňováním ohroženy a že by tedy byly takto radikální zásahy do zákona potřeba. Obáváme se tedy, že v případě těchto výjimek jde spíše o snahy vyjít vstříc vedení dotčených podniků. Předkladatelé návrhů nadřazují zájmy těchto podniků nad zájmem veřejnosti na transparentním hospodaření státu,“ tvrdí dopis.

Návrhy dalších poslanců ČSSD a KSČM by znamenaly vyjmutí asi poloviny nově zveřejňovaných smluv. „Odhadujeme, že v přepočtu na peníze by šlo zhruba o 230 miliard korun ročně,“ tvrdí autoři výzvy s tím, že nejrozsáhlejší návrhy poslance Urbana by v případě schválení vyjmuly z povinného zveřejňování až 80 procent z nově zprůhledňovaných smluv. O navržených výjimkách mohou poslanci hlasovat ve třetím čtení už na probíhající schůzi parlamentu. 

Jak funguje samotný registr, je možné okouknout třeba pomocí nástrojů, jako je Hlídač smluv Michala Bláhy

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).