Hlavní navigace

Ostrava vyhrála soutěž a bude provozovat jeden z nejvýkonnější superpočítačů

7. 6. 2019

Sdílet

EuroHPC

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě uspělo v evropské soutěži a bude jedním z míst na starém kontinentu, kde poběží petascale superpočítač. Jde o součást projektu EuroHPC, který chce v rámci Evropy vybudovat síť superpočítačů a dostat se až na exascale.

Ostrava se dokonce mezi zájemci umístila první, když získala 95 ze 100 možných bodů. Česko soutěžilo se Slovinskem, Bulharskem, Lucemburskem a Portugalskem spojeným se Španělskem.

V Česku díky tomu vznikne systém s celkovou hodnotou 15 milionů eur, přičemž 35 procent nákladů uhradí Evropská komise (5,25 milionu eur) a zbytek pak půjde z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV). Superpočítač začne fungovat od roku 2020, provozní náklady na pět let budou 14 milionů eur.

„Pořizovaný EuroHPC petascale superpočítačový systém se svými parametry zařadí mezi nevýkonnější superpočítače v Evropě. Aktuálně by zaujal 21. místo na světě a 6. místo v Evropě. V době jeho instalace v příštím roce se očekává, že bude náležet mezi 50 nejvýkonnějších superpočítačů na světě a v Evropě bude zaujímat místo v první desítce. Systém,“ uvádí IT4Innovations.

EuroHPC má v současné době k dispozici 840 milionů eur. Prozatím bylo vybráno osm lokalit, kde první superpočítače poběží – vedle Česka a jeho konkurentů ve zmiňované soutěži jsou to také Finsko a Itálie. Do EuroHPC nyní patří 28 zemí a 19 z nich bude superpočítače hostit.

V Ostravě se nyní dokončuje instalace nástupce slabšího ze dvou superpočítačů s názvem Anselm. Na průběh či konfiguraci se můžete podívat zde.

Superpočítač Salomon v Ostravě:

Malý superpočítač Nvidia DGX-2 v Ostravě:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).