Hlavní navigace

Ostrava výrazně klesla v žebříčku nejrychlejších superpočítačů světa

Sdílet

Jan Sedlák 20. 11. 2019

Tradiční žebříček pěti set nejvýkonnějších superpočítačů světa se po půl roce opět dočkal aktualizace. Nastalo několik změn, přičemž jedna se týká i České republiky. Superpočítač Salomon, který běží v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě, během šesti měsíců klesl z 282. na 375. příčku.

Ostrava do budoucna ale posílí. Česku se podařilo vyhrát výběrové řízení v rámci projektu EuroHPC, díky čemuž IT4Innovations dostane více peněz na pořízení nového superpočítače, který se stane nástupcem Salomona.

Stroj vyjde na 15 milionů eur a zařadí se to kategorie petascale. Ostrava se zároveň v rámci EuroHPC připojuje do projektu pre-exascale superpočítačů. Na IT4Innovations rovněž nedávno pořídili nový superpočítač nahrazující druhý přístroj Anselm. Více o tom v našem článku.

Nejvýkonnější superpočítače světa jsou stále ve Spojených státech, konkrétně vedou Summit a Sierra od IBM. Celkově ale vládne Čína. Ta má v TOP500 celkem 227 HPC (počet navýšila), USA pak 118 zařízení. Následují Japonsko (29), Francie (18), Německo (16) a Nizozemsko (15).

Celkový výkon počítačů v žebříčku je 1,65 exaFLOPS. Největší část výkonu si berou USA (37,8 procenta) následované Čínou (31,9 procenta).

Jak vypadá upgradovaný Anselm v Ostravě:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.