Hlavní navigace

Ostrava výrazně klesla v žebříčku nejrychlejších superpočítačů světa

Sdílet

Jan Sedlák 20. 11. 2019
Superpočítač, IT4Innovations Ostrava Autor: Jan Sedlák

Tradiční žebříček pěti set nejvýkonnějších superpočítačů světa se po půl roce opět dočkal aktualizace. Nastalo několik změn, přičemž jedna se týká i České republiky. Superpočítač Salomon, který běží v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě, během šesti měsíců klesl z 282. na 375. příčku.

Ostrava do budoucna ale posílí. Česku se podařilo vyhrát výběrové řízení v rámci projektu EuroHPC, díky čemuž IT4Innovations dostane více peněz na pořízení nového superpočítače, který se stane nástupcem Salomona.

Stroj vyjde na 15 milionů eur a zařadí se to kategorie petascale. Ostrava se zároveň v rámci EuroHPC připojuje do projektu pre-exascale superpočítačů. Na IT4Innovations rovněž nedávno pořídili nový superpočítač nahrazující druhý přístroj Anselm. Více o tom v našem článku.

Nejvýkonnější superpočítače světa jsou stále ve Spojených státech, konkrétně vedou Summit a Sierra od IBM. Celkově ale vládne Čína. Ta má v TOP500 celkem 227 HPC (počet navýšila), USA pak 118 zařízení. Následují Japonsko (29), Francie (18), Německo (16) a Nizozemsko (15).

Celkový výkon počítačů v žebříčku je 1,65 exaFLOPS. Největší část výkonu si berou USA (37,8 procenta) následované Čínou (31,9 procenta).

Jak vypadá upgradovaný Anselm v Ostravě:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.