Hlavní navigace

Ostrý provoz Portálu občana začne v červenci. Bude i nový klient pro datové schránky

Sdílet

Jan Sedlák 15. 2. 2018
Portál občana

Bájný Portál občana by měl údajně být s definitivní platností spuštěn prvního července tohoto roku. „To je fakt,“ uvedl dnes na konferenci Digitální Česko zdejší digitální šampion Ondřej Felix. Portál bude moci odstartovat i díky tomu, že vejde v platnost zákon o elektronické identitě. Portál veřejné správy, kde je možné najít online formuláře a další informace, v pilotním novém konceptu běží už teď.

O Portálu občana jsme více psali v našem článku. Jeho myšlenkou je nad digitálními službami státu postavit jednu zastřešující službu, přes kterou by se mohli přihlašovat občané a řešit různé životní situace.

Zřejmě ale nepůjde o samospásnou myšlenku. Felix o portálu mluví jako o „zastřešujícím portálu federace portálů“. Jinými slovy se nad současnými službami vybuduje jedna, ze které bude možné vidět, co se o občanovi kde vede za informace. „Řešit pak půjdou některé životní situace,“ dodal Felix.

Výhodou má být zejména přístup s jedněmi přihlašovacími údaji. Společně s Portálem občana se také má spustit nový klient pro datové schránky.

Ministerstvo vnitra, které projekt připravuje, udělalo pilot s Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a na dalším pracuje s krajem Vysočina. Vnitro nyní obchází další ministerstva a úřady a domlouvá s nimi spolupráci na téma „připojte své portály“.

Otázkou však je, jestli se vše bude dát do avizovaného července stihnout. Podle informací se vnitro na některé úřady teprve chystá a propojení nebude jednoduché a rychlé.

Ondřej Felix říká, že portál už běží na reálných datech. Nasazen je v cloudu Azure a využívá technologie jako Docker a Kubernetes. Státní IT podnik NAKIT, který spadá pod ministerstvo vnitra, dostal na pilotní projekt Portálu občana od vnitra 10 milionů korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.