Hlavní navigace

Pac-Man přišel o svého otce. Masaya Nakamura zemřel v 91 letech

30. 1. 2017

Sdílet

Zaštítil vývoj ikonické počítačové hry, založil jednu z firem, která stála u boomu herních automatů. O smutné události informuje agentura BloombergJeho odkaz žije dál. I když firma Namco, kterou Masaya Nakamura založil v roce 1955, začínala s houpacími koni v obchoďáku, stala se postupně v Japonsku součástí popkultury. 

Jednou z hlavních hitovek byl právě Pac-Man, který spatřil světlo obrazovky v roce 1980. Za vývojem stál herní vývojář Toru Iwatani a japonská firma se díky žlutému hrdinovi dostala do světa, kde tou dobou vládly hry jako Space Invaders.

Guinessova kniha rekordů považuje Pac-mana za nejúspěšnější automatovou hru. Tvrdí server Bloomberg. Hra neobsahuje žádné explicitní násilí a přesto dokáže přikovat hráče k obrazovce i víc než pětatřicet let po jejím vzniku. 

Hra se stala součástí kultury. Odkazují na ni filmy a samotný Pac-Man si v některých z nich i zahrál. A to třeba v titulu Pixels nebo i v animované Futuramě. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).