Hlavní navigace

Piráti chtějí po Babišovi, aby je přizval k digitalizaci státu a e-governmentu

Sdílet

Jan Sedlák 24. 7. 2018

Piráti tento týden poslali otevřený dopis (PDF) premiérovi Andreji Babišovi (ANO), aby stranu pozval na pravidelná jednání Rady vlády pro informační společnost (RVIS), souvisejících pracovních skupin a poskytoval materiály pro jednání. Jinými slovy k podílu na zavádění e-governmentu a digitalizace.

Piráti mimo jiné podle svých slov reagují na Babišův příspěvek na Facebooku, kde uvedl, že Piráti byli osloveni, aby dodali svého odborníka, a údajně „nedodali nic“.

„Dle Babišových slov Piráti na nabídku nereagovali. Ti však žádnou oficiální žádost o spolupráci ze strany premiéra, hnutí ANO ani vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci Vladimíra Dzurilly neobdrželi, a naopak se setkávají spíše s ignorací připomínek na jednotlivých resortech,“ uvádí k tomu pirátská strana.

Zmiňuje se také, že i přes její iniciativu a snahu jí „de facto není umožněno se konstruktivně podílet na samotném vzniku koncepce a následné realizace digitalizace ČR“.

Piráti si myslí, že by do RVIS měli být přizvání z toho důvodu, že strana má „hluboký vhled“ do celé oblast ICT, problematiku řeší v orgánech Poslanecké sněmovny a podobně.

Babiš následně pro ČTK uvedl, že Piráty zval a že nyní si dělají PR. Následně vzkázal, že se mají ozvat Vladimírovi Dzurillovi, který je jako vládní zmocněnec pro informační technologie také předsedou RVIS, a že Piráti se součástí Rady stanou. Dzurilla vedle RVIS vede také dva státní IT podniky – NAKIT a Státní pokladnu Centrum sdílených služeb.

Samotná Babišova vláda označuje digitalizaci a e-government jako jednu z priorit, která se dostala do programového prohlášení.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 24. 7. 2018 14:04

  karel77 (neregistrovaný) 2001:1528:107:----:----:----:----:----

  asi tusim kde je zakopany pes :D
  Agrofertak to bude hrat jakoze nereaguji a pak vse dohodi kumpanum za predrazene ceny
  hadejte kdo to ve finale zaplati a bude nucen pouzivat?
  koblihu? :D

 • 24. 7. 2018 17:05

  xxx (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Piráti pořádně nezvládají ani to IT. Jejich vnitřní systémy často nezvládají, obsloužit zvládnou maximálně pár lidí. Vesměs jde o nepříliš vyladěné základní instalace volně dostupného software volně staženého z internetu. Že tihle "experti", jejichž reálné zkušenosti končí u jednoduchého komunitního LAMP serveru budou žvanit do systémů určených pro obsluhu miliónů uživatelů je sama o sobě děsivá - je jisté, že spoustu komponent budou označovat díky svým odborným neznalostem za naprosto zbytečné. Tihle "experti" na IT dodnes nezvládli zprovoznit ani IPv6 na svých webech - narozdíl od státní správy, kterou tak rádi kritizují.

  Chlapcům šlo hlavně o teplá místečka, kde se moc nepředřou a někde se zašijí. Zapadli rychle - dýchánky na ambasádě, težba kryptoměn na erární elektrice, náhrady čerpané v maximální výši. O otevřenosti z jejich strany také nemůže být řeč - v komisi pro OKD i samotní Piráti hlasovali pro uzavření před veřejností.

 • 25. 7. 2018 1:39

  fw (neregistrovaný) ---.ms.mff.cuni.cz

  Politická scéna se úplně rozbila. Všichni mocní plánují na jedno volební období dopředu. Jedni nejsou ochotni akceptovat, že jejich političtí oponenti jsou v něčem dobří, druzí mají problém akceptovat preference většiny voličů, ale nejsou s nimi ochotni otevřít dialog....

 • 24. 7. 2018 9:56

  Flaiming (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Správný odkaz na PDF: https://www.pirati.cz/assets/pdf/Žádost%20o%20pra­videlné%20poz­vánky%20k%20účas­ti%20na%20jed­nání%20RVIS%20pro%20za­́stupce%20Pirátů­.pdf

 • 24. 7. 2018 14:16

  DrVopylecVokurka (neregistrovaný) 80.188.27.---

  Co jako čekají? Vzpurni jsou, poslouchat neumí. Proč by je měl Andrej chtít, ajtiku může mít na každém prstu 10. K čemu by mu byli dobří?

 • 24. 7. 2018 10:29

  kolemjdouci (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Pirati jsou obrovske zklamani a bohuzel ukazuji ze vubec nevi nic o politice, ale ani o diplomatickem chovani.
  Vetsina "poslancu" napric stranami je schopna se zhadat ve snemovne, odpoledne nebo vecer nakonec sednou k jednomu stolu (jeste ze maji tolik tech "klubu" kde se slizaji napric stranicke prislusnosti) a tam se jsou schopni spolu bavit - asi neprekvapi ze alkohol tece proudem. Pirat tam dojde a zapomene na to, ze uz neni ve snemovne a prudi jak ve snemovne coz vede k tomu, ze se snim nikdo nebavi vubec o nicem. Realny stav je, ze pirati jsou zcela izolovani a nikdo s nimi o nicem nejedna ani s nimi nepocita. Jedna stara pravda pravi "chces-li vlkem byti, musis s vlky vyti".

  Je skvele, ze Pirati jsou velmi pravdepodobne "nejzkusenejsi" ve snemovne co se tyce IT vubec, nicmene pokud jejich podnety a pripominky budou ignorovany tak nic neprosadi, nic nedokazi a jsou ve snemovne zcela zbytecni. Moc se mi libilo, jak P. Zandl psal na svem blogu o praci PM jeho postaveni a nutne psychicke odolnosti, diplomatickych schopnostech atd., je to dost potobne tomu vyse - Pirati hlavne ti sedici ve snemovne by si meli naordinovat profesionalni "manazersky coaching", aby konecne dokazali neco prosadit.