Hlavní navigace

Počet kyberútoků na zdravotnická zařízení roste, nejhůř je na tom střední Evropa

11. 1. 2021

Sdílet

Ransomware - zámek - řetězy - klávesnice Autor: Depositphotos

Počet kyberútoků na nemocnice a zdravotnická zařízení vzrostl za poslední dva měsíce celosvětově o 45 %. Nejhůř je na tom střední Evropa, kde útoky na zdravotnictví vzrostly o 145 %. Informovali tom výzkumníci z týmu Check Point Research. Z jednotlivých zemí pak kyberútoky na zdravotnická zařízení nejvíce rostly v Kanadě (o více než 250 %) , v Německu (o 220 %) a ve Španělsku (o 100 %).

Nárůst kyberútoků na zdravotnictví o 45 % se výrazně vymyká obecnému trendu, kdy v rámci všech odvětví rostly útoky celosvětově o 22 %. Týdně v průměru dochází k 625 útokům na jednu zdravotnickou organizaci, v předchozích měsících byl průměr 430 útoků týdně. Útočníci podle výzkumníků zneužívají vytíženosti zdravotnických zařízení kvůli stále většímu množství pacientů s koronavirem.

Zdravotníci musí podle výzkumníků přednostně řešit testování, vakcinaci i péči o nemocné pacienty, a napadená zařízení jsou proto ochotnější platit výkupné. 

„Je to další parazitování na současné situaci, kdy si nemocnice pod náporem pacientů s koronavirem a vzhledem ke spuštění vakcinačních programů nemohou dovolit jakékoliv výpadky a přerušení provozu. A úspěšné předchozí útoky motivaci zločinců ještě umocňují,“ říká Pavel Krejčí, Security Engineer ze společnosti Check Point. Útočníci nejčastěji využívají ransomware Ryuk a Sodinokibi. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).