Hlavní navigace

APEK: vánoční obrat e-shopů vzroste o víc než 20 %, ochota utrácet za dárky je ale nejistá

15. 10. 2020

Sdílet

E-commerce - e-shop - klávesnice Autor: Depositphotos

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) odhaduje letošní vánoční sezónu pro e-commerce jako rekordní. Meziroční růst obratu může být i o více než 20 % v porovnání s loňským závěrem  roku. Nejistota ale visí na celkovou ochotou lidí utrácet.

Asociace přitom vychází z dat z první poloviny roku, kdy v průběhu nouzového stavu nakupovalo na internetu více než obvykle 37 % retailových zákazníků a po jeho ukončení zůstalo na internetu o 23 % nakupujících více. Odhad meziročního růstu on-line v koncových prodejích v porovnání s rokem 2019 zatím APEK ponechal na 25 %. Celkový obrat v e-commerce by se tak mohl posunout z 155 miliard na více než 190 miliard korun.

Otazník zatím podle asociace trochu visí nad ochotou Čechů utrácet za dárky i za nejisté situace: „Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace vyvíjí, je letos opravdu těžké odhadovat vývoj na trhu. Přesto je zřejmé, že zákazníci e-shopům věří a před Vánoci v nich nakoupí opět více než vloni. Můžeme očekávat, že spotřebitelé budou obecně více šetřit. Zároveň ale nebudou mít takový zájem vydávat se do nákupních center a dárky vyřeší pohodlně z domova – prostřednictvím internetových obchodů,“ prohlašuje výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

„Očekáváme, že letos bude opět největší zájem o elektroniku, mobilní telefony, hračky či sportovní vybavení. Nynější krize klade větší požadavky na vybavenost domácností technikou, díky které mohou děti absolvovat on-line výuku. Stejně tak dospělí daleko více pracují z domova. To se podle našeho odhadu na prodejích letos výrazně podepíše,“ doplňuje.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 10. 2020 13:15

  Uzivatel_tohoto_jmena_jiz_existuje

  Opravdu by mne zajimalo, odkud ta cisla vznikaji. Je tu nejaky odhad postaveny z vody a nic vic. Mezirocni rust 20 % mno... s ohledem na to, jake rusty maji nyni, tak s tim, jak se postupne zaviraji, resp. omezuji pohyby lidi, tak tezko bude 20 %...

 • 15. 10. 2020 13:44

  Bleble

  Jako člen APEKu máte přístup ke studiím, ve kterých je celkem dobře uveden i vzorek, ze kterého se vytváří statistika a následné kalkulace odhadů. Dále má APEK k dispozici spoustu čísel jeho členů, obraty, investice atd. Myslím, že ten odhad je založen na reálných základech a není jen vycucaný z prstu.

 • 15. 10. 2020 14:22

  Uzivatel_tohoto_jmena_jiz_existuje

  Přesto, že mám přístup k datům z APEKu a informacím, jak to vzniká, tak je to prostě vaření z vody. Odhad úplně stejný jako říci, že to bude 150, 250 nebo 300 mld. O to více ty meziroční růsty 190 mld tvoří čtvrtinu, tak těch zbylých 75 % by muselo být na nulovém růstu...

 • 19. 10. 2020 1:09

  bez přezdívky

  - kdy má APEK naplánováno vyhodnocení svého předpokladu (že dle vašeho tvrzení dojde k cca 20 % nárůstu prodeje online)? Jako typu 31.3.2021 zveřejní finální zprávu o kolik činil nárůst prodeje e-commerce v roce 2020 oproti 2019 . a den poté se tu můžeme "hádat", jak vaše / jejich odhady byly mylné / přesné.. to je podle mě jediný bod, který stojí za to sledovat.. KDY oznámí finální výsledky..

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).