Hlavní navigace

Podvodníci nakupovali přes účty zákazníků Alza.cz, firma poškozeným vrátila peníze

20. 3. 2018

Sdílet

Alza.cz - Alzák Autor: Alza.cz

K účtům několika zákazníků Alza.cz se dostali podvodníci, kteří na nich nakoupili zboží a pak si je i vyzvedli. Zneužili přitom přihlašovací údaje, které oběti patrně používaly na více službách a mohly tak uniknout při některém z dřívějších úniků. O případu informoval server Novinky.cz.

Vzhledem k tomu, že podvodníci dokázali zboží skutečně nakoupit, šlo pravděpodobně o účty, u kterých měli zákazníci uloženou platební kartu. To ale neznamená, že by se útočníci dostali přímo k jejímu číslu. Alza také tvrdí, že k úniku přihlašovacích údajů nedošlo z jejích systémů.

E-shop podle Novinek problematické transakce zaznamenal, postižené zákazníky informoval a doporučil jim, aby si nastavili nové heslo, které bude bezpečnější a které nebudou používat nikde jinde. Ukradené peníze Alza postiženým klientům vrátila a případ nahlásila Policii ČR, která jej teď vyšetřuje. Podle Alzy se už povedlo odhalit několik podezřelých.

Podle databáze bezpečnostního experta Michala Špačka používá Alza k hashování hesel svých uživatelů bcrypt. Podrobnosti ale firma neprozradila.

S velkým únikem dat svých zákazníků se loni potýkal e-shop Mall.cz, ze kterého unikly jména, hesla a telefonní čísla tři čtvrtě milionu klientů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).