Hlavní navigace

Pohled do zákulisí Facebooku: britští poslanci zveřejnili interní firemní e-maily

6. 12. 2018

Sdílet

Facebook - ilustrační foto Autor: Depositphotos

Britská parlamentní komise, která vyšetřuje online šíření dezinformací, zveřejnila sadu interních dokumentů Facebooku (PDF v angličtině), která dává zčásti nahlédnout do rozhodovacích procesů firmy. Týká se let 2012 až 2015 a obsahuje některé e-maily vysoce postavených manažerů Facebooku, včetně jeho zakladatele Marka Zuckerberga.

Celkem 223 stránek obsahuje například informace, jak Facebook v letech 2014 a 2015 rozhodoval o tom, kterým aplikacím třetích stran ponechá přístup k některým datům o svých uživatelích, a které odřízne. Na seznam „spřátelených aplikací“, které si mohly ponechat přístup k seznamu přátel uživatelů jejich aplikace, se dostaly například Netflix, Airbnb, Lyft nebo Badoo.

V dalších zveřejněných e-mailech manažeři Facebooku například debatují o tom, jak před uživateli co nejlépe skrýt, že aplikace Facebooku na Androidu bude nově chtít povolení k přístupu k historii SMS a hovorů.

Další e-maily se týkají toho, jak Facebook omezoval přístup ke svým API aplikacím, které by mu mohly v nějaké obasti konkurovat – například aplikaci Vine, kterou v roce 2013 spustil Twitter.

Britští zákonodárci dokumenty získali od zakladatele startupu Six4Three, kterého pod hrozbou pokut a zadržení přiměli k jejich vydání při jeho cestě do Londýna. Startup dokumenty získal v rámci soudního procesu, který v USA s Facebookem vede.

Facebook na zveřejněnín dokumentů nesouhlasí a ve svém tiskovém prohlášení tvrdí, že firma Six4Three e-maily jednostranně vybrala tak, aby opomíjely kontext, ve kterém vznikly.

„Selektivně zveřejněné dokumenty ukazují některé, ale ne všechny interní diskuse ve Facebooku v čase, kdy se naše platforma měnila. Fakta jsou ale jasná: nikdy jsme údaje uživatelů neprodávali,“ říká Facebook.Na svém profilu se ke zveřejnění dokumentů vyjádřil i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).