Hlavní navigace

Pokuta za předčasnou změnu operátora nejspíš klesne, zkrátí se i doba převodu čísla

4. 9. 2019

Sdílet

Pokuta za přechod smluvních zákazníků k jinému mobilnímu operátorovi před vypršením smlouvy pravděpodobně poklesne ze současných 20 na 5 % z částky, kterou zbývá doplatit do data, kdy smlouva skončí a časový limit pro převod telefonního čísla se zkrátí. Vyplývá to z novely zákona o elektronických komunikacích, kterou dnes schválil hospodářský výbor. 

Novelu ještě musí potvrdit plénum Poslanecké sněmovny, které ke schválení od výboru dostalo jednomyslné doporučení. Novela by měla začít platit od dubna příštího roku, původní plán počítal už s lednem, odklad ale prosadil Patrik Nacher z hnutí ANO s odůvodněním, že operátoři potřebují čas k tomu, aby se na změnu připravili.

Zákazníci dosud vázaní dvouletými smlouvami budou moci podle novely přejít  k novému operátorovi rychleji a po prvních třech měsících zdarma bez pokuty. Na návrhu pracoval pirátský poslanec Martin Jiránek ve spolupráci s již zmíněným Nacherem.

„Zákazníci s dvouletou smlouvou budou moci přejít k novému operátorovi za lepší nabídkou bez pokuty už po třech měsících a ne jako nyní, kdy jim celé dva roky hrozí vysoké pokuty. Také přenos čísla bude rychlejší v rámci maximálně tří dnů a lidé už se nebudou muset chodit loučit se starým operátorem při žádání o číslo pro přechod a častou toho zažívat nepříjemné situace s přemlouváním, aby zůstali. Celý přechod už nyní půjde vyřešit rovnou u nového operátora, který ho zařídí,” vyjmenovává hlavní schválené změny za Hospodářský výbor Jiránek.

Výbor navíc doporučil také schválení Nacherových pozměňovacích návrhů, jež zavádějí sankce za nedodržení evropského nařízení o regulaci ceny za volání a za textové zprávy do zahraničí v rámci EU a ověřovací kód účastníka, který má předcházet pochybnostem o identitě žadatele.

TIP: Jaká je šance na vstup čtvrtého operátora do ČR? A dočkáme se neomezených dat? Pusťte si rozhovor s konzultantem Ondřejem Malým:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).