Hlavní navigace

Policie odložila případ tendru na monitorovací systém dotací, zločin se podle ní nestal

3. 1. 2019

Sdílet

Monitorovací systém dotací - MMR

Podezření na korupci a kartelovou dohodu se nepotvrdilo. Policie po téměř čtyřech letech odložila vyšetřování kauzy výběrového řízení na tzv. monitorovací systém evropských dotací, který funguje na ministerstvu pro místní rozvoj. Informovaly o tom Lidové noviny.

Tendr v hodnotě 1,3 miliardy Kč v roce 2013 vyhrála firma Tesco SW. Následný audit ministerstva financí ale skončil závěrem, že výběrové řízení neproběhlo v souladu se zákonem. Vítěz byl podle auditu zvýhodněn, protože nesplnil kvalifikační předpoklady. Zakázka se podle závěrů měla také oproti zadání výrazně prodražit. Hodnocení nabídek navíc bylo podle auditorů netransparentní a nepřezkoumatelné.

Audit proběhl pod vedením tehdejšího náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta. Ministerstvo pod vedením Karly Šlechtové (zakázka ale spadala do funkčního období jejích předchůdců) s jeho závěry nesouhlasilo.

Policie případ vyšetřovala od jara 2015 a podle jejich závěru se žádný trestný čin nestal, a proto teď vyšetřování kauzy odložili. Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Česko kvůli obviněním v auditu přišlo asi o 820 milionů Kč, které mělo na vybudování systému dostat z evropských dotací.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).