Hlavní navigace

Policie v Teplicích zabránila muži vložit 680 tisíc do bankomatu na krypto, naletěl podvodu

14. 7. 2023

Sdílet

Policie ČR - ilustrační foto Autor: Depositphotos

V Česku se stále objevují případy, kdy falešní bankéři navádí své oběti k tomu, aby vložily hotovost do bankomatů na kryptoměny. Poškozené osoby je tímto způsob nevědomky převedou na účet podvodníků. O těchto případech jsme psali v našem článku o rostoucí kybernetické kriminalitě.

Policie ČR nyní publikovala případ, kdy jistému muži v Teplicích zabránila vhodit do bitcoinmatu 680 tisíc korun. Přišel “pouze” o 120 tisíc z celkových 800 tisíc:

Celý případ se začal rozplétat, když se na policii dostavila 57letá žena s podezřením, že se stala obětí podvodu. Byla totiž kontaktována osobou vydávající se za pracovnici banky, která jí sdělila, že byl zneužit její občanský průkaz, a že si má vzít půjčku ve výši 500 tisíc, které má ihned vložit do bitcoinmatu s tím, že se jedná o bezpečnostní opatření banky.

Tyto informace byly navíc podpořeny telefonátem „kriminalisty“ ze zfalšovaného čísla Policie ČR. Žena si úvěr v bance zařídila, kdy jí na účet opravdu peníze přišly. Naštěstí doslova „za pět minut 12“ začala mít pochybnosti a celou událost oznámila na policii dřív, než došlo k vložení do bitcoinmatu.

Tím však nevědomky zachránila peníze i dalšímu muži. Z informací při výpovědi ženy na policii, totiž kriminalisté pojali podezření, že v ten okamžik zřejmě dochází k dalšímu podvodu. K bitcoinmatu byla vyslána hlídka policistů, která u něj spatřila muže, který skenuje QR kódy a vkládá do něj bankovky.

Krátkým rozhovorem s mužem zjistili policisté, že se jedná o obdobný případ podvodu, kdy si vzal poškozený dle instrukcí „falešného bankéře“ půjčku 800 tisíc korun a do bitcoinmatu již stihl 120 tisíc vložit. Zbylý obnos měl u sebe. Po varování policistů okamžitě s vkladem přestal a doprovodil je na oddělení, kde podal ve věci výpověď.

I přes opakovaná varování není týden, kdy by policisté nepřijali podobná oznámení o podvodném jednání po telefonu či přes internet. Důrazně varujeme před těmito podvodníky, kteří vystupují vysoce profesionálně a nemají zábrany zfalšovat nejen telefonní linky bank, ale i Policie ČR. Vše si předtím, než začnete postupovat dle instrukcí podvodníka, ověřte nejlépe fyzicky na pobočce banky.

Většina případů internetové kriminality se v Česku nevyšetří. Vyšetřování trvá roky a oběti ze strachu mažou důkazy Přečtěte si také:

Většina případů internetové kriminality se v Česku nevyšetří. Vyšetřování trvá roky a oběti ze strachu mažou důkazy

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).