Hlavní navigace

Polovina dětí ohrožených kyberšikanou se na helplinku nedovolá, chystá se ale navýšení kapacity

16. 1. 2023

Sdílet

Bezpečnost - heslo - zámek Autor: Depositphotos

Aktualizováno 11:46: Jak nás upozornil projektový koordinátor CZ.NIC Martin Kožíšek, Safer Internet Centrum nemá nic společného s doménou saferinternet.cz, na kterou odkazuje i Národní centrum bezpečnějšího internetu. Doménu vlastní Michal Sobotík. A ten není do projektu zapojen.

Na aktivity za bezpečnější internet pro děti půjde v příštích dvou letech z evropských peněz víc než 18 milionů korun. České Safer Internet Centrum, které už pátým rokem spravuje sdružení CZ.NIC, také získá nové partnery. Do konsorcia se přihlásily organizace Člověk v tísni, Linka bezpečí a Dětské krizové centrum. Jejich společným cílem je zvýšit bezpečnost dětí v prostředí internetu.

Konsorcium má v plánu uspořádat desítky vzdělávacích kurzů na podporu mediální a digitální gramotnosti a v prezenční i online podobě tak proškolit tisíce učitelů. Rozšířena bude i kapacita helplinek, které budou dimenzovány až na pět tisíc volajících denně. Přibližně polovina dětí se totiž v důsledku jejího přetížení na helplinku nedovolá. A těšit se lze i na automatický nástroj pro bezpečnostní analýzu webů škol.

V minulosti se na projektu spolu se sdružením CZ.NIC podílela pouze Linka bezpečí. Díky zapojení další krizové linky Dětského krizového centra, která poskytuje odbornou pomoc týraným, sexuálně zneužívaným či zanedbávaným dětme a jejich rodičům, dojde k rozšíření kapacit při poskytování pomoci v problémech souvisejících s internetem. 

Jedná se především o případy spojené s kyberšikanou, sextingem nebo rizikovými kontakty, přes které mohou být děti vylákány na nebezpečné osobní schůzky. Linka důvěry Dětského krizového centra nabízí také provoz speciální non-stop telefonické linky Rizika kyberprostoru, která má za cíl poskytnout krizovou intervenci dětem ohroženým právě v kyberprostoru a podpořit děti v jejich právech a informovat je o možnostech řešení rizik s kyberprostorem spojených. Na linku se mohou obracet děti i dospělí.

„Počet dětí v tíživé situaci volajících na Linku bezpečí v souvislosti s pobytem na internetu rok od roku přibývá. Loni jsme zaznamenali přes čtrnáct set kontaktů. Jednalo se například o obtěžování cizí osobou (kyberstalking), online vztahy, sexting, lákání na schůzku, nelegální obsah,“ říká Soňa Petrášková, ředitelka Linky bezpečí. „Dítě vedeme k tomu, aby na tíživou situaci nezůstávalo samo a svěřilo se někomu dospělému ze svého okolí,” doplňuje.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Redaktor serveru Lupa.cz se zaměřením na telekomunikace, média, IT a právo. Dříve šéfredaktor Právního rádce a mluvčí Českého telekomunikačního úřadu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).