Také v Česku a celé východní Evropě se rozjíždí fenomén živého vysílání Twitch, který v roce 2014 za necelou miliardu dolarů koupil Amazon. Ten sice nepředkládá žádná oficiální čísla, jak se u nás této službě daří, o rostoucím zájmu diváků nicméně mluví samotní streameři, kteří na Twitchi vysílají. Amazon na potenciál reaguje tím, že otevírá pracovní pozice, které se mají na Česko a region soustředit.
Prozatím nejde o otevírání pražské kanceláře. Amazon, respektive Twitch hledá lidi do centrály v Londýně. Jde o pozice Partnerships Manager a Partnerships Associate se zaměřením právě na Česko a východní Evropu. Twitch vedle znalosti angličtiny požaduje také češtinu, případně maďarštinu nebo rumunštinu.
Twitch chce v regionu vybudovat tým, který se bude starat o stávající partnery (streamery, a tedy tvůrce obsahu). Aktivity má řídit Partnerships Manager, který pod sebou bude mít několik lidí na pozici Associate na jednotlivých trzích.
Associate bude přímo v terénu shánět nové tvůrce obsahu – jak jednotlivce, tak týmy či turnaje (například kolem e-sportů). Rozvíjet se rovněž mají vztahy se současnými tvůrci, budovat komunita, spolupracovat s technickou podporou, marketingem a tak dále. Součástí práce je také podílení se na lokalizaci služeb Twitche. Streamovací služba u nás zřejmě chystá i různé akce.
Twitch už se nějakou dobu do Česka připojuje pomocí peeringu. Zapojen je do zdejších uzlů NIX.CZ a Peering.cz. V Praze firma rovněž provozuje servery (takzvané ingest servery), ke kterým se zdejší streameři připojují nejčastěji. Druhou variantou je pak Frankfurt.
Twitch uvádí, že má globálně přes 100 milionů návštěvníků. Kolik jich je v Česku, není jasné. Zdejší streameři ale počítají, že jich budou desítky tisíc. Diváci tvoří komunity a streamerům přispívají jednorázové i pravidelné měsíční částky. Někteří čeští streameři se tak publikováním na Twitchi mohou pohodlně živit. Více třeba v našem rozhovoru.