Hlavní navigace

Pořad Retro Nation se po odchodu z Games.cz zařadil mezi nejúspěšnější na Patreonu

31. 7. 2019

Sdílet

Retro Nation

Tento pátek po pěti letech vysílání na webu Games.cz skončil pořad Retro Gamesplay, kterého vyšlo přes 230 dílů. Každotýdenní hodinové díly detailně rozebírající staré videohry si vytvořily silnou komunitu, která se však podle Tiscali Media pohybovala zejména na YouTube a neměla takový efekt na samotný traffic na Games.cz (s 228 tisíci uživateli dle NetMonitoru měsíčně jeden z největších herních webů u nás). To vyústilo i v neochotu dál do projektu dávat prostředky.

Pavel Dobrovský a Jan Olejník, kteří za Retro Gamesplayi stojí, se tak osamostatnili a rozjeli nový projekt Retro Nation. Formát bude mít podobný – každý pátek hodinové video, které ukáže hru (či nově také starý hardware) a podrobně ji rozebere. Tvůrci jako kanál opět zvolili YouTube a pro formu financování pak v Česku ne až tak rozšířenou službu PatreonO ní jsme více na Lupě dříve psali.

Od spuštění profilu se Retro Nation na Patreonu během pár dní stal jedním z vůbec nejúspěšnějších českých projektů, což sílu komunity potvrdilo. Doposud se přihlásilo přes 270 podporovatelů, kteří dohromady budou měsíčně přispívat necelých 2500 dolarů.

Patron nevede podrobné žebříčky, které by šlo filtrovat podle zemí a podobně. Mezi úspěšnější české profily na něm ale patří LadyKiller, která fotí odvážné fotografie a má necelých 400 podporovatelů (částka není veřejná). YouTuber StandaShow je pak na 220 předplatitelích.

Retro Nation dokáže poměrně obstát i oproti podobně zaměřených YouTube kanálům ze zahraničí. Metal Jesus Rocks, který točí video o retro hrách a jejich sběratelství, má přes 620 patronů (částku neuvádí). LGR se vedle starých her věnuje i historickým počítačům a má téměř 2900 patronů, kteří měsíčně přispívají 6200 dolarů.

V Česku obecně v rámci her více „frčí“ streamování na službě Twitch, kterou vlastní Amazon. Ta má na měsíční předplatné a jednorázové příspěvky vyladěné systémy a tuzemští streameři si tímto způsobem přijdou na vysoké desítky tisíc.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).