Hlavní navigace

Portál WiFi4EU opět jede, datum vyhlášení nového kola dotací zatím není známo

22. 10. 2018

Sdílet

WiFi4EU - portál Autor: Evropská komise

Evropská komise bez větší pozornosti v polovině října znovu spustila registrace pro dotační program WiFi4EU. Znovu tak funguje webový portál WiFi4EU.eu, na kterém se mohou zaregistrovat zájemci z řad obcí nebo firem, které mají zájem jim posléze Wi-Fi připojení postavit. 

Připomeňme, že projekt má dotovat zřízení bezplatných Wi-Fi sítí na veřejných místech (např. v parcích, veřejných budovách, knihovnách, zdravotních střediscích nebo muzeích) a Evropská komise na něj vyčlenila celkem 120 milionů eur. Jeden projekt může na zřízení sítě získat až 15 tisíc eur, provoz a konektivitu musí obce platit samy.

První kolo výzvy v květnu ovšem dopadlo dost neslavně. Už tři hodiny po vyhlášení je Komise zrušila, protože soutěžní web obsahoval zásadní chyby, které znemožňovaly férovou soutěž.

Podle pozdější vyšetřovací zprávy Komise byl problém například v tom, že se čas podání přihlášky nezaznamenával z údajů serveru, ale odvozoval se od času nastaveného v počítači žadatele. Některé žádosti tak byly označeny i časem před 13:00, kdy soutěž začala. O přidělení peněz se přitom mělo rozhodovat také na základě času podání žádosti (systém kdo dřív přijde, ten bere).

Dalším problémem bylo, že žadatelé se kvůli chybě mohli dostat informacím či dokumentům jiných žadatelů, a to včetně jejich osobních údajů (například adresy nebo dokladu totožnosti). Podle vyšetřování Komise tuto možnost v praxi nikdo nezneužil. 

Vývoj chybového portálu přitom vyšel na zhruba 800 tisíc eur.

Na portálu se teď mohou opět registrovat noví zájemci o dotaci. Pokud se obce už v minulosti registrovaly, nemusí procesem procházet znovu – dřívější registrace by měly i nadále platit. Datum vyhlášení nové výzvy zatím není známé, Komise o něm bude informovat na webu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).