Hlavní navigace

Poslanci příští týden proberou odvolání člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky

Sdílet

Filip Rožánek 2. 6. 2020

Mediální výbor sněmovny se v úterý 9. června 2020 sejde, aby kromě jiného probral možnost odvolání člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky. Konec radního prosazuje členka výboru Barbora Kořanová (ANO), které se nelíbil jeho lednový příspěvek na sociálních sítích. V něm Šarapatka ke společné fotografii prezidenta Miloše Zemana se zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou (ODS) připsal, že smrt je popleta.

Naposledy se mediální výbor zabýval vyjadřováním mediálních radních loni, když diskutoval o nevhodném chování člena Rady Českého rozhlasu Vítězslava Jandáka. Ten přímo při veřejném zasedání urážel novináře a o hudebním kritikovi Jiřím Černém prohlásil, že až ho potká, tak mu „jednu flákne“. Poslanci tehdy výroky Vítězslava Jandáka odsoudili, pro jeho odvolání ale hlasovali jen zástupci opozičních stran. Většina výboru se přiklonila k názoru, že by měl dostat ještě šanci a paragraf o důstojném výkonu funkce by se měl používat v horších případech.

Mediálnímu výboru předsedá poslanec Stanislav Berkovec (ANO), který v březnu nabídl svou funkci k dispozici. Učinil tak po skandálu s e-mailem, v němž hodnotil kandidáty do Rady ČT podle jejich vztahu k hnutí ANO, spolku Milion chvilek pro demokracii a generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi. Poslední zprávy ale naznačují, že se nakonec postu předsedy výboru nevzdá, protože za ním stojí většina poslanců ANO.

Mediální výbor také v úterý probere výroční zprávu vysílací rady za loňský rok nebo potřeby televizních diváků se sluchovým postižením.

Našli jste v článku chybu?