Hlavní navigace

Poslanci ve středu schválili „zákon o online finančním úřadu“

Sdílet

Karel Wolf 13. 2. 2020

Poslanecká sněmovna 12. února schválila novelu daňového řádu, ta by měla přinést především modernizaci a elektronizaci daní.

Jádro novely z dílny Ministerstva financí tvoří legislativní rámec pro online finanční úřad (portál MOJE daně), který má umožnit kompletní řešení všech daňových povinností na dálku přes internet. Technicky se jedná o rozšíření již existující daňové informační schránky, systém připomíná prostředí internetového bankovnictví a uživatelům by měl přinést lepší přehled o daňových povinnostech.

Poplatníkům, kteří podají daňové přiznání elektronicky, má být také prodloužena lhůta pro podání daňového přiznání k daním z příjmů o 1 měsíc. Součástí novely je i zrušení povinnosti podat přiznání elektronicky pro občany, kteří si dobrovolně zřídili datovou schránku.

„Nečekám, že lidé hned začnou rádi platit daně, ale chceme jim alespoň tuto povinnost co nejvíce usnadnit. Díky online finančnímu úřadu a této novele, která je jeho základovým stavebním kamenem, budou nekonečné fronty na finančním úřadě a pobíhání z patra do patra už brzy jen nepříjemnou vzpomínkou,“ prohlásila ministryně financí Alena Schillerová.

Novela krom toho řeší i některé další věci jako například umožnění částečného vracení nadměrných odpočtů DPH v podobě záloh, zjednodušení kontrolních postupů či snížení daňových pokut a úroků (například z 16 % bude úrok z prodlení snížen na 10 % a analogicky dojde ke snížení úroku z posečkané částky na polovinu).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.