Hlavní navigace

Pošťáci budou těsně před Vánoci stávkovat. Zatím jen symbolicky

Jan Beránek

Příští pondělí mezi pátou a sedmou hodinou se do stávky zapojí přibližně šest tisíc zaměstnanců České pošty. Dvouhodinovou pauzou si chce pětina pošťáků vybojovat zvýšení mezd o dva a půl tisíce korun. 

Do akce se zapojí jen tři z devíti odborových svazů, které v rámci pošty fungují. Ty největší z nich se ke stávce nepřipojí. 

Pokud se jim v pondělí nezadaří, chtějí pokračovat dvaadvacátého prosince. „Doufáme, že tímto krokem přimějeme vedení České pošty, zřizovatele ministerstvo vnitra a stát, aby se problematikou nízkých mezd svých zaměstnanců začali konstruktivně zabývat,“ tvrdí pro ČTK předseda svazu SOS-21 Petr Pohl.

Letošní Vánoce mají být zase o trochu náročnější než ty minulé. E-commerce totiž roste a trend byl zřejmý už během konce listopadu, kdy počet zásilek vzrostl o polovinu. V dalších týdnech očekává pošta nárůst až dvojnásobný. „Ve srovnání s běžným měsícem v roce, například květnem, je nyní nárůst ve výši 50 procent, a to se stále ještě nenacházíme v absolutní předvánoční špičce,“ tvrdí agentuře mluvčí pošty Matyáš Vitík

Našli jste v článku chybu?