Hlavní navigace

Postavme Česko na blockchainu, vyzývá nová iniciativa Blockchain Republic

24. 10. 2018

Sdílet

Blockchain Republic

Během probíhajících oslav sta let od založení Československa symbolicky odstartovala nová iniciativa Blockchain Republic. Ta vyzývá k tomu, aby Česko bylo postavené na blockchainu a využilo ho pro další rozvoj ekonomiky i společnosti. Například v obchodu nebo provozu státních agend.

„Česko má všechny předpoklady stát se přímo jedním ze světových center decentralizovaných technologií. Musíme pro to ale vytvořit podmínky, především přijmout vstřícnou a moderní právní úpravu a přesvědčit tak investory, podnikatele, a hlavně talenty z celého světa, že u nás je to pravé místo,“ uvádí oficiální prohlášení.

Blockchain Republic má prozatím šest členů, mezi které patří Česká fintech asociace, Svaz průmyslu a dopravy ČR, 6D Academy bývalého šéfa České spořitelny Pavla Kysilky, Institut pro politiku a společnost a firmy IBM a EasyChange.

Iniciativa například chce, aby Česko jako jedna z prvních zemí přijala mezinárodní standardy, a to především pro oblast mezinárodního obchodu a služeb (modelový zákon MLETR). Blockchain chce prosazovat u politiků a ve státní správě.

S blockchainem počítá nedávno představená strategie Digitální Česko. Podle vládního zmocněnce pro digitalizaci Vladimíra Dzurilly už stát na možném využití blockchainu pracuje. Ověřují se možnosti, jak tuto technologii využít například u katastru nemovitostí a dalších podobných databází.

Státní správa má v Blockchain Republic rovněž angažované garanty a experty. Právní regulace má na starost Alex Ivančo, který působí jako vedoucí oddělení mezinárodního práva na ministerstvu průmyslu a obchodu. Petr Očko je ze stejného úřadu, kde pracuje jako náměstek pro technologie 4.0.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).