Hlavní navigace

Postavme Česko na blockchainu, vyzývá nová iniciativa Blockchain Republic

Sdílet

Jan Sedlák

Během probíhajících oslav sta let od založení Československa symbolicky odstartovala nová iniciativa Blockchain Republic. Ta vyzývá k tomu, aby Česko bylo postavené na blockchainu a využilo ho pro další rozvoj ekonomiky i společnosti. Například v obchodu nebo provozu státních agend.

„Česko má všechny předpoklady stát se přímo jedním ze světových center decentralizovaných technologií. Musíme pro to ale vytvořit podmínky, především přijmout vstřícnou a moderní právní úpravu a přesvědčit tak investory, podnikatele, a hlavně talenty z celého světa, že u nás je to pravé místo,“ uvádí oficiální prohlášení.

Blockchain Republic má prozatím šest členů, mezi které patří Česká fintech asociace, Svaz průmyslu a dopravy ČR, 6D Academy bývalého šéfa České spořitelny Pavla Kysilky, Institut pro politiku a společnost a firmy IBM a EasyChange.

Iniciativa například chce, aby Česko jako jedna z prvních zemí přijala mezinárodní standardy, a to především pro oblast mezinárodního obchodu a služeb (modelový zákon MLETR). Blockchain chce prosazovat u politiků a ve státní správě.

S blockchainem počítá nedávno představená strategie Digitální Česko. Podle vládního zmocněnce pro digitalizaci Vladimíra Dzurilly už stát na možném využití blockchainu pracuje. Ověřují se možnosti, jak tuto technologii využít například u katastru nemovitostí a dalších podobných databází.

Státní správa má v Blockchain Republic rovněž angažované garanty a experty. Právní regulace má na starost Alex Ivančo, který působí jako vedoucí oddělení mezinárodního práva na ministerstvu průmyslu a obchodu. Petr Očko je ze stejného úřadu, kde pracuje jako náměstek pro technologie 4.0.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?